Son dakika haberi: İspanya'dan flaş koronavirüs kararı! 6 ay daha uzatıldı

Son dakika haberi: İspanyadan flaş koronavirüs kararı  6 ay daha uzatıldı

Son dakika haberi... İspanya parlamentosu, koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında olağanüstü hali (OHAL) 6 ay daha uzatan kararı onayladı.

Haberin Devamı

Son dakika haberi... OHAL'in uzatılmasıyla ilgili mecliste yapılan oylamada 350 milletvekilinden 194'ü "evet", 99'u "çekimser" ve 53'ü "hayır" oyu kullandı. Ayrıca Başbakan Pedro Sanchez'in iki ayda bir genel kurulda Kovid-19 ile ilgili gelişmeler konusunda meclisi bilgilendirmesi için ek karar alındı. Oylama öncesinde konuşan Sağlık Bakanı Salvador İlla, "Zaman, önlemleri hafifletme zamanı değil. Önümüzde çok daha zor aylar var." dedi. "Olağanüstü hal gerekli çünkü çok endişe verici bir durumla karşı karşıyayız." diyen İlla, uzun ve geçmiş yıllardan farklı bir kışın kendilerini beklediğini ifade etti.

Oylamada çekimser kalan ana muhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP) ve "hayır" oyu kullanan aşırı sağcı Vox Partisi ise Kovid-19 salgınını yönetiminden dolayı hükümeti sert dille eleştirdi. İspanya'da yasalar gereği OHAL en fazla 15 gün geçerli olurken ülke demokrasi tarihinde ilk kez meclisin onayıyla 6 ay geçerli olacak şekilde OHAL ilan edildi.

Salgından dolayı ilk olarak 14 Mart-21 Haziran arasında OHAL ilan eden İspanya, bu süreçte halka mecbur olmadıkça (işe gitmek, sağlık veya alışveriş) sokağa çıkma yasağı getirilmiş, okul, bar, restoran ve mağazalar kapatılmıştı. İkinci kez ilan edilen ve 25 Ekim'den itibaren geçerli olan OHAL'de ise ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı getirilerek, en fazla 6 kişiye kadar toplanma izni verildi.

Hükümet, serbest dolaşım kısıtlamaları ile diğer ek önlemlerde yetkiyi şimdilik özerk yönetimlere bırakıyor. Sağlık Bakanlığının dün açıkladığı son verilerine göre Kovid-19'da ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 136 bin 503'e çıkarken, salgından 35 bin 466 kişi hayatını kaybetti.

İSPANYA VE PORTEKİZ'DE KOVİD-19 VAKALARINDA REKOR ARTIŞ

Haberin Devamı

İspanya Sağlık Bakanlığı, dün 1 milyon 136 bin 503 olarak açıkladığı toplam vaka sayısını, 23 bin 580 artışla bugün 1 milyon 160 bin 83 olarak güncelledi.

Bu, Kovid-19'un başlamasından itibaren ülkede tespit edilen en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

İspanya'da ayrıca Kovid-19'dan son 24 saatte 173 ölüm rapor edildi.

Bakanlık, son 7 günde 790 kişinin salgından hayatını kaybettiğini ve toplam sayının 35 bin 639'a çıktığını duyurdu.

Haberin Devamı

Sağlık Bakanlığı'nda oluşturulan Kovid-19 ile mücadele komisyonunun başkanı Fernando Simon, düzenlediği basın toplantısında, İspanya'da pandeminin öldürme oranının yüzde 1 olduğunu söyledi.

Simon, ülke genelinde Kovid-19 hastalarının hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerindeki yatak kapasitesinin yüzde 25,8'ini teşkil ettiğini, bazı bölgelerde bu oranın yüzde 40'ın üzerine çıktığını ifade etti.

ÖNLEMLER ARTIRILIYOR

Öte yandan, pandemide ikinci dalganın beklenenden daha sert başlamasından dolayı 25 Ekim'de ilan ettiği olağanüstü hali (OHAL) 9 Mayıs'a kadar uzatan İspanya'da yerel yönetimler de önlemlerini sıklaştırdı.

Haberin Devamı

OHAL kapsamında ülke genelinde 23.00 ila 06.00'da sokağa çıkma yasağı ve en fazla 6 kişiye toplanma izni verilmesi uygulanırken, diğer tedbirlerin özerk yönetimlerin inisiyatifine göre değişiyor.

Ülkedeki 17 özerk yönetim hükümetinin 14'ü Kovid-19'a karşı yeni tedbirler açıklarken, İspanya'nın yüzde 70'inden fazlasına denk gelen 1700'den fazla belediyede (çoğunluğu Katalonya, Bask, Asturias, Aragon, Endülüs ve Murcia'da) serbest dolaşıma kısmi kısıtlama getirildi.

Bar ve restoranları geçtiğimiz hafta kapatan Katalonya özerk yönetim hükümeti yarından itibaren 15 gün boyunca bölgesindeki tüm belediyelerde serbest dolaşıma kısıtlama getirilmesi, saat 22.00 ila 06.00'da sokağa çıkma yasağı uygulanması, kültür-sanat etkinlikleri ve okul dışı ekstra faaliyetlerin durdurulması ve jimnastik salonlarının kapatılması kararını aldı.

Haberin Devamı

Salgının en yoğun görüldüğü Madrid'de ise yerel yönetim, serbest dolaşım kısıtlamalarının sadece dini tatillerin olacağı 30 Ekim-2 Kasım ve 6-9 Kasım tarihlerinde uygulanacağını duyurdu.

PORTEKİZ'DEKİ DURUM

Portekiz Sağlık Bakanlığı Kovid-19'dan son 24 saatte 33 kişinin hayatını kaybettiğini ve 4 bin 224 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu.

Ülkede toplam vaka sayısı 132 bin 616'ya çıktı.

Portekiz'de bu zamana kadar Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı da 2 bin 428 oldu.

Ülkede artan vaka ve ölü sayılarından dolayı ikinci kez OHAL ilan edilmesi tartışılıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: