GeriDünya İran'ın ABD saldırısına Pentagon ve Beyaz Saray'dan peş peşe son dakika açıklamaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'ın ABD saldırısına Pentagon ve Beyaz Saray'dan peş peşe son dakika açıklamaları

İran'ın ABD saldırısına Pentagon ve Beyaz Saray'dan peş peşe son dakika açıklamaları
Abone Olgoogle-news

Bugün ABD'nin İran'a gerçekleştirdiği saldırının ardından Beyaz Saray ve Pentagon'dan son dakika açıklaması geldi. İran'ın ABD askerlerinin bulunduğu Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12'den fazla balistik füze attığını doğrulayan Pentagon, hasar değerlendirmelerinin sürdüğünü açıkladı. Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın kurmaylarını acil toplantıya çağırdığını ifade etti. Öte yandan Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, İran'ın muhtemel saldırılarına karşı Pentagon'un tüm tedbirleri aldığını ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, Irak'taki ABD üslerine saldırı konusunda Başkan Donald Trump'ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini açıkladı. Öte yandan Pentagon, İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıkladı. ABD Başkanı Trump kurmaylarını acil toplantıya çağırdı

Beyaz Saray Sözcüsü Grisham, İran'ın Irak'taki bir Amerikan üssüne füzelerle saldırı düzenlediği haberlerinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Grisham, açıklamasında, "Irak'taki ABD tesislerine yönelik saldırı haberlerinin farkındayız. Başkan konuyla ilgili bilgilendirildi, durumu yakından takip ediyor ve ulusal güvenlik ekibiyle temas halinde." ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani'nin "intikam operasyonu" kapsamında, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtilmişti.

PENTAGON: 12'DEN FAZLA BALİSTİK FÜZE ATILDI

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, "7 Ocak'ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak'taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran'dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hoffman, İran'ın muhtemel saldırılarına karşı Pentagon'un tüm tedbirleri aldığını ve söz konusu iki üssün de İran'ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş olduğunu kaydetti.

Devrim Muhafızları Ordusu, Irak'ın Anbar vilayetindeki ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü'ne balistik füzelerle saldırı düzenlediğini açıklamıştı. İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaşmıştı.

ACİL TOPLANTI KARARI

ABD Başkanı Donald Trump, üslere saldırı haberinden sonra kurmaylarını acil toplantıya çağırdı. Öte yandan Başkan yardımcısı Pence, saldırıyla ilgili kongreyi bilgilendirdi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Trump ulusa sesleniş konuşmasını bu gece gerçekleştirmeyecek" denildi.

İran'ın ABD üslerini vurma anları kamerada
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle