Son dakika haberi: Irak Başbakanı Kazımi'nin evine silahlı silahlı drone ile saldırı! İlk açıklama geldi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin konutunun silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırıya uğradığı, Kazımi'nin olaydan yara almadan kurtulduğu bildirildi. Kazımi olaydan sonra sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı. Irak İçişleri Bakanlığı olayı 'terör saldırısı' olarak nitelendirdi. AFP'ye göre, saldırı 3 drone ile gerçekleştirildi, bu 3 drone'dan 2'si güvenlik güçleri tarafından vuruldu.

Haberin Devamı

Irak hükûmetine bağlı Güvenlik Meyda Ağı’ndan yapılan açıklamada, Kazımi’nin Bağdat Yeşil Bölge’deki evinin "silahlı drone" ile saldırıya uğradığı kaydedilerek Başbakan'ın yara almadan saldırıdan kurtulduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu aktarıldı.      

Açıklamada, bölgedeki güvenlik güçlerinin önlem almayı sürdürdüğü belirtildi.      

Irak Başbakanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum.” dedi.

Irak İçişleri Bakanlığı 'terör saldırısı' olarak nitelendirdiği olay ile ilgili AFP yeni detaylara ulaştı.

AFP'nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, saldırı 3 drone ile gerçekleştirildi, bu 3 drone'dan 2'si güvenlik güçleri tarafından vuruldu.

Haberin Devamı

Şİİ MİLİS LİDERLER, TEHDİT SAVURMUŞTU      

İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri, 10 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına itiraz ederek Yeşil Bölge önündeki oturma eylemini sürdürüyor. 5 Kasım Cuma günü eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedede 1 gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölmüştü. Bunun üzerine tansiyonun yükseldiği olay yerine gelen Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays Hazali, Kazımi’ye yönelik tehditler içeren ifadeler kullanmıştı. Hazali, ölen eylemci için kurulan taziye çadırından dün yaptığı açıklamada Kazımi’ye yönelik tehdit içeren ifadeler kullanmıştı.      

Hazali’nin yanı sıra Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri ve Şii milis güçlerden Ebu Ala el-Velayi de Kazımi ve hükûmete yüklenerek sert eleştirilerde bulunmuştu. Amiri göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağını açıklamıştı.

TÜRKİYE'DEN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi'nin konutuna insansız hava araçlarıyla yapılan terör saldırısını kınadı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise Twitter üzerinde paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

'Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin konutuna yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Irak'ı istikrarsızlaştırmaya çalışan terör örgütlerine karşı kardeş Irak halkının yanındayız.'

 

Haberle ilgili daha fazlası: