Son dakika haberi: Dünyada bir ilk! Alman mahkemesi Esad'ın istihbaratçısını mahkum etti

Güncelleme Tarihi:

Son dakika haberi: Dünyada bir ilk Alman mahkemesi Esadın istihbaratçısını mahkum etti
Oluşturulma Tarihi: Şubat 24, 2021 13:53

Gelen son dakika bilgisine göre, Alman mahkemesi, Esad rejiminin eski istihbaratçısını insanlığa karşı suç işlenmesine yardımcı olmaktan mahkum etti. Dava dünyada Esad rejimi üyelerine karşı daha önce emsali olmayan bir ilk dava olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamı

Mahkemenin kararında, Esed rejiminin eski istihbaratçısı Eyad el Garib’in en az 30 eylemciyi gözaltına alarak işkence yapılan hapishaneye götürdüğünün kanıtlandığı belirtildi.

Eyad el Garib'in, insanlığa karşı suç işlenmesine yardımcı olmaktan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

ESED REJİMİ ÜYELERİNE KARŞI DÜNYADAKİ İLK CEZAİ SORUŞTURMA

Suriye istihbaratı için çalışan sanık Enver Raslan’ın yargılanmasına ise devam edilecek.

Son dakika haberi: Dünyada bir ilk Alman mahkemesi Esadın istihbaratçısını mahkum etti
Raslan'ın 2014'te, Garib'in de 2018'de Almanya'ya geldikleri tespit edilmiş ve her ikisi de 2019'da Berlin’de yakalanmıştı.

İddianameye göre, 57 yaşındaki Raslan, 2011 ve 2012'de insanlığa karşı suç işlemenin yanı sıra tecavüz ve 58 cinayetle suçlanıyor.

Haberin Devamı

Federal Başsavcılık, davayı, "insanlığa karşı suçlar için Esed rejimi üyelerine karşı dünyadaki ilk cezai soruşturma" olarak nitelendiriyor.

Esad hükümeti işkence iddialarını yalanlarken Suriyeli insan hakları avukatı Enver el-Bunni bu kararın örnek teşkil edebileceğini söyledi. el-Bunni, “Tarih yazıldı. Suriye hükümetinin bir üyesine işkence ve cinayetten ilk kez ceza verildi. Bu adaletin yerini bulabileceğine dair umut verici bir durum” açıklamasını yaptı.

Haberle ilgili daha fazlası: