Son dakika.. Dışişleri Bakanlığı’ndan çok önemli Suriye açıklaması

Son dakika.. Dışişleri Bakanlığı’ndan çok önemli Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Astana’da 11’incisi düzenlenen Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıda konuşulan konular ve alınan kararlarla ilgili kamuoyuna bilgi verildi.

Haberin Devamı

Yapılan açıklamada, 'Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların on birincisi 28-29 Kasım 2018 tarihlerinde Astana’da düzenlenmiştir.

Toplantıda ağırlıklı olarak Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabalar eşgüdümlenmiş ve sahada yaşanan gelişmeler ele alınmıştır.

Bu çerçevede, Anayasa Komitesi’yle ilgili istişarelerin yoğunlaştırılması ve Komite’nin en kısa zamanda kurulması hususundaki ortak kararlılık ifade edilmiştir.

İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıra’nın uygulanmasına dair irade teyid edilmiş; İdlip’te ateşkesin kalıcı kılınmasının önemi vurgulanmıştır.' denildi. 

SURİYE’NİN EGEMENLİĞİ İLE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU

Açıklamada Suriye’nin egemenliği ile toprak bütünlüğü vurgulanarak, 'Ayrıca, terörizmle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratma girişimleri reddedilerek, Suriye’nin egemenliği ile toprak bütünlüğüne kasteden ve komşu ülkelerin milli güvenlikleri için tehdit oluşturan ayrılıkçı gündemlere karşı tutum teyit edilmiştir.

Taraflar, Zorla Alıkonan/Kaçırılan Kişilerin Serbest Bırakılması, Cenazelerin Takası ve Kayıp Şahısların Akıbetinin Tespitine İlişkin Çalışma Grubu bünyesinde hazırlanan pilot proje çerçevesinde, Suriye’de muhalif gruplar ve rejim tarafından gözaltında tutulan bazı kişilerin 24 Kasım 2018 tarihinde karşılıklı ve eşzamanlı olarak serbest bırakılmalarından duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir.

Haberin Devamı

Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların on ikincisinin önümüzdeki Şubat ayında Astana’da yapılması kararlaştırılmıştır.' denildi.

Haberle ilgili daha fazlası: