Son dakika: Çin’den ABD’ye Kovid-19 yanıtı

Son dakika: Çin’den ABD’ye Kovid-19 yanıtı

Çin’in ABD’deki büyükelçiliğinin sözcüsü Liu Pengyu Kovid-19’un kökenine dair yaptığı açıklamada, “Çin’i karalama ve köken araştırmalarını politikleştirme kampanyası, Irak’ın 12 yıl önce kitle imha silahlarına (WMD) sahip olduğuna dair yalanlardan farklı değildir” dedi.

Haberin Devamı

Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs (Kovid-19) son günlerde Çin iddiaları ile gündemde.

Dünya genelinde 4 milyona yakın insanın hayatına mal olan virüsün Çin'deki Wuhan Laboratuvarı'ndan sızdığı iddiası her geçen gün daha yüksek sesle dile getiriliyor.

Söz konusu teori Wall Street Journal'ın Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki üç araştırmacının Kasım 2019'da yani koronavirüs salgınından önce bilinmeyen bir hastalıkla hastaneye kaldırıldığına dair bir rapor da dahil olmak üzere bir dizi ifşanın ardından son haftalarda güvenilirlik kazandı.

Bunun üzerine ABD Başkanı Joe Biden bu iddiaların araştırılmasını emretti. Çin tarafından ise söz konusu iddialar ile ilgili yeni bir açıklama geldi. 

Çin’in ABD’deki büyükelçiliğinin sözcüsü Liu Pengyu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kovid-19’un laboratuvardan sızdığı iddialarına yanıt verdi.

Haberin Devamı

Pengyu, Covid-19’un kökeninin bir bilim meselesi olduğunu belirterek, “Kovid-19’un kökeni bilim meselesidir ve politikleştirmek yerine dünya çapındaki bilim insanları tarafından ortaklaşa incelenmelidir. Herhangi bir sonuç, DSÖ prosedürlerine ve bilim temelli yöntemlere uygun olarak çıkarılmalıdır. Çin’i karalama ve köken araştırmalarını politikleştirme kampanyası, Irak’ın 12 yıl önce kitle imha silahlarına (WMD) sahip olduğuna dair yalanlardan farklı değildir” ifadelerini kullandı.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: