Son dakika: CIA'in Havana Sendromu raporu ortaya çıktı

Son dakika: CIAin Havana Sendromu raporu ortaya çıktı

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) 'gizemli hastalık' olarak bilinen Havana Sendromu hakkında yeni açıklamalara imza attı. Açıklamada çoğunlukla ABD'li diplomatlarda görülen hastalıkta yabancı bir gücün parmağı olmadığı sonucuna ulaşıldı.

Haberin Devamı

İlk kez Küba'da tespit edildiği için 'Havana Sendromu' olarak da bilinen hastalık ile ilgili CIA raporu ortaya çıktı.

AFP'de yer alan sonra dakika gelişmesine göre, CIA, baş ağrıları ve mide bulantısı çeken ABD'li diplomatların yabancı bir güç tarafından hedef alınmadığı sonucuna vardı.

2016 YILINDA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Havana Sendromu ilk olarak 2016 yılında Küba'da iki düzine CIA görevlisinin kafataslarında uğultu ve yoğun baskı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri yaşamasıyla ile ortaya çıkmıştı.

Etkilenen diplomatlar üzerinde yapılan bir araştırma, bir tür beyin hasarı yaşadıklarını, ancak nedenini belirleyemediklerini buldu.

Sendromun nedeni konusunda uzman bir fikir birliği olmamasına rağmen, çalışmanın ortak yazarlarından biri mikrodalga silahları 'ana şüpheli' olarak değerlendirmişti.

Haberin Devamı

ÇOĞUNLUĞU DİPLOMATLAR, CASUSLAR VE ASKERLER

Bugüne kadar Vietnam, Avusturya, İngiltere, Küba ve Çin'in yanı sıra Washington DC bölgesinde onlarca kişi semptom yaşadıklarını bildirdiler.

Soruşturma altında olan yüzlerce vaka bulunurken bunların yarısı casuslar, diplomatlar, askerler ve diğer ABD yetkilileriyle ilgili.

Hastalığın temel semptomları arasında migren ağrısı ve baş dönmesi yer alıyor. Rahatsızlık yaşayan ABD'li yetkililerin bir bölümü Avusturya'nın başkenti Viyana'da görev yapıyor.

Viyana, uzun yıllardır Avrupa'nın diplomatik faaliyet merkezi olarak biliniyor. Aynı zamanda Soğuk Savaş yıllarından bu yana casusluk ve istihbarat ajanlarının görev merkezi olarak da tanınıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: