Son dakika: ABD Yüksek Mahkemesi'nden kürtaj kararı

Güncelleme Tarihi:

Son dakika: ABD Yüksek Mahkemesinden kürtaj kararı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 24, 2022 17:31

ABD Yüksek Mahkemesi kadınların kürtaj hakkını güvence altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etti. Son aylarda ABD genelinde kürtaj hakkını savunmak için 300'den fazla protesto düzenlenmişti.

Haberin Devamı

AFP'nin geçtiği son dakika bilgisine göre ABD Yüksek Mahkemesi kadınların kürtaj hakkını güvence altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etti.

BIDEN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, 'Roe-Wade davası’ olarak bilinen ve kürtajın anayasal hak olmasının temel dayanağını oluşturan 1973 tarihli emsal karardan dönülmesi için hazırlanan taslağa tepki göstererek “Kadınların seçme hakkının temel bir hak olduğuna inanıyorum” demişti.

ROE-WADE KARARI NEDİR?

2019'da ABD'de 630 bin kürtaj yapıldığı kayıtlara geçti. Bu veri, 2010'a göre yüzde 18 düşüş olduğunu gösteriyor. 20'li yaşlardaki kadınlar, 2019'daki kürtaj işlemlerinin yüzde 57'sini oluşturuyor.

1969 yılında, 25 yaşındaki Norma McCorvey, "Jane Roe" takma ismiyle kürtajı suç kapsamına alan yasalara karşı Teksas eyaletinde dava açtı. Teksas kürtajı, eğer annenin hayatı tehlike altında değilse, yasak kapsamına alıyordu. Dallas bölge savcısı Henry Wade, bu davada kürtaj karşıtı yasayı savunan taraftaydı.

Haberin Devamı

"Jane Roe" takma ismini kullanan McCorvey, üçüncü çocuğuna hamileydi ve bu çocuğun tecavüz sonucu olduğunu savunuyordu. Ancak davası reddedildi ve çocuğu doğurmak zorunda kaldı.

1973 yılında bu dava ve Georgia eyaletindeki bir başka kadının davaları, ABD Yüksek Mahkemesi'ne taşındı. İki eyaletteki kürtaj yasalarının, ABD Anayasası'na aykırı olarak, kadınların kişisel haklarını ihlal ettiği savunuluyordu. Yüksek Mahkeme kararı, 7'ye karşı 2 ile kadınların lehine çıktı.

Hakimler, kadınların hamileliklerini sonlandırma haklarının ABD Anayasası ile güvence altında olduğu sonucunu açıkladı. Dava ilk üç ay sistemi olarak adlandırılan durumu oluşturdu.

Buna göre; Amerika'daki kadınların, ilk üç ayında hamileliklerini sonlandırma konusunda mutlak hakkı bulunuyor. İkinci üç aylık dönemde ise bazı eyalet sınırlamaları devreye girebiliyor. Son üç ayda ise eyaletler kürtajı, cenin anne karnı dışında hayatta kalabilecek büyüklüğe yaklaştığı için, sınırlayabiliyor ya da yasaklayabiliyor.

'Roe Wade'e karşı' ismiyle anılan kararla kadınlar, kendi hayatlarını tehdit eden bir durum olması durumunda, herhangi bir yasal sınırlama olmadan hamileliklerini sonlandırabiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!