GeriDünya Sınırda engel
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınırda engel

Sınırda engel

Yarın seçimlerin yapılacağı komşu Bulgaristan’da radikal milliyetçi gruplar, oy vermek için giden Türk seçmenleri sınırda engelledi. Otobüsler güvenlik gerekçesiyle durunca seçmenler sınırı yaya geçti.

TÜRKİYE’nin komşusu ve Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan, bu pazar günü genel seçimlere hazırlanırken, ülkedeki Birleşik Vatanseverler Koalisyonu adlı Bulgar radikal milliyetçisi grubun sınır kapısında Türk kökenli Bulgaristan seçmenlerini engelleme girişimleri tansiyonu yükseltti. Bu grupların eylem yapmasını gerekçe gösteren Bulgar polisi de, Türkiye’den bu ülkeye araç girişini yasakladı.

GAZETECİLERE YASAK

Dün sabah saatlerinden itibaren Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’na geçen Bulgaristan pasaportlu Türkler birkaç yüz kişilik radikal milliyetçi grupların protestoları ile karşılaştı. Bu eylemi haberleştirmek isteyen Türk gazetecilerin Bulgaristan’a geçişine de Bulgar makamları “güvenlik” gerekçesiyle izin vermedi.

Sınırda engel

7 milyonluk Bulgaristan’da 700 bin Türk yaşıyor. Türkiye’de de Bulgaristan pasaportlu 200 bin Türk bulunuyor.

Bazı otobüs sürücüleri de radikal milliyetçilerin yol kapatma eylemi nedeniyle Türk tarafında bekleme kararı aldı. Otobüsteki bazı yolcular ise çıkış işlemleri yaptırmalarının ardından Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkarak tampon bölgeyi yaya olarak geçti. Bulgaristan’da Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan’ın ülkeye gelen Türk seçmenlerle sınır kapısında bir araya gelmesine de Bulgar polisi tarafından izin verilmedi. Mestan, yapılanları “faşizm” olarak nitelendirdi.

TELEFON GÖRÜŞMESİ

Sıkıntıyı çözmek için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bulgar mevkidaşı Radi Naydenov’u telefonla aradı. Çavuşoğlu’nun mevkidaşına,“Gerekli önlemleri alın, bir daha tekrarlanmasın, Bulgar vatandaşı Türklerin sandığa giderek oy vermeleri en doğal demokratik hakları" dediği öğrenildi. Öte yandan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ülkesinin Türkiye’den demokrasi dersi almayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Sınırda engel

Bulgaristan sınırında radikal Bulgar gruplarıTürkiye'den gelen seçmenleri engellemeye çalışıyor.

 TÜRKLER BÖLÜNDÜ

 Bulgaristan’daki seçimler merkez sağda yer alan ve AB yanlısı eski Başbakan Borisov liderliğindeki GERB partisi ile Rusya’ya yakın Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) arasında yarışa sahne olacak. Anketlerde GERB, BSP ve müttefiklerinin birkaç puan önünde görünüyor. Tek parti iktidarı beklenmiyor. BSP’nin zaferi halinde NATO üyesi Bulgaristan’da Rusya’nın etkisinin artabileceği konuşuluyor.

 2015’te Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi Türk azınlığın Hak ve Özgürlükler Hareketi’nde (HÖH) bölünmeye yol açtı. ‘Türk hükümetine yakın tutum’ izlediği gerekçesiyle ihraç edilen parti başkanı Lütvi Mestan, DOST partisini kurdu. 2014 seçimlerinde HÖH üçüncü partiydi. Bulgaristan, Türkiye’nin seçimlere müdahale ettiği gerekçesiyle bir süre önce Ankara Büyükelçisini siyasi istişarelerde bulunmak üzere Sofya’ya çağırmıştı.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False