Silahsız ordu silahlı olanı yeniyor

Güncelleme Tarihi:

Silahsız ordu silahlı olanı yeniyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 06, 2014 08:25

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde Rus askeri oldukları iddia edilen silahlı birliklerin kuşatma altında tuttukları Ukraynalı askerler, sinir harbini kazanmaya başladı. Tarihte ilk defa silahsız bir ordu silahlı olanı yenecek gibi duruyor.

Haberin Devamı

Kırım’da kuşatma altındaki, Ukrayna silahlı kuvvetlerine ait kışlalarla ilgili inanılmaz gelişmeler gece yarısından sonra yaşanmaya başlandı. “Ukrainskaya Pravda” gazetesi muhabirinin yarımadadan aktardığına göre; Ukrayna silahlı kuvvetlerine ait kışlalar etrafındaki abluka kaldırılmaya başlandı. Rus askerlerine çok benzeyen yabancı askerler, geldikleri zırhlı araçlara binerek kışlalardan uzaklaştı.

Benzer hareketlilik Kırım’da Ukrayna birliklerinin konuşlandığı “Perevalni”, “Feodosiy” ve “Bahşesaray” bölgelerinde de gözlendi. Askerlerin Rusya’nın Karadeniz donanmasının bulunduğu Sivastopol liman şehrine doğru hareket ettiği belirtildi. Kışlalar etrafında boşalan yerlere ise sivil ancak elinde silah bulunan kişiler yerleşti. Yarımadadaki Ukraynalı askerler ise top ve tüfeklerini depolara kilitleyerek “Putin’in turistleri” olarak adlandırılan askerlere yanıt vermemeye devam ediyor.

Haberin Devamı

AB DONDURDUĞU UKRAYNA HESAPLARINI AÇIKLADI
Bu arada Avrupa Birliği, Ukrayna’da 96 kişinin ölümüne yol açan Kiev’deki olaylarla ilgili banka hesaplarını dondurduğu 18 Ukrayna vatandaşının isimlerini açıkladı.

Yayınlanan listede ilk iki sırayı devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile kançılarya şefi Andrey Kluyev aldı.

Listede yer alan diğer kişiler ise şunlar: Yanukoviç’in oğulları Aleksander Yanukoviç, Viktor Yanukoviç, İçişleri eski Bakanı Vitaliy Zaharçenko, eski Başsavcı Viktor Pşonka, Pşonka’nın oğlu Aryom Pşonka, Ukrayna Güvenlik Servisi eski Şefi Aleksander Yakimenko, eski Başbakan Nikolay Azarov, Ararov’un oğlu Aleksey Azarov. Cumhurbaşkanlığı kançılarya şefinin kardeşi Sergey Kluyev, cumhurbaşkanlık yetkilisi Andrey Portnov, Adalet eski Bakanı Elena Lukaş, İçişleri eski Bakan Yardımcısı Viktor Ratuşnyak, iş adamı Sergey Kurçenko, Eğitim eski Bakanı Dmitriy Tabaçnik, Sağlık eski Bakanı Raisa Bogatiryova, Viktor Yanukoviç’in danışmanı İgor Kalinin.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!