GeriDünya Ses dalgası tansiyonu düşürecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ses dalgası tansiyonu düşürecek

Ses dalgası tansiyonu düşürecek

İngiltere’deki Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, böbreklerdeki sinir hücrelerini yakarak hipertansiyonu tedavi ettiklerini duyurdular. Yeni tedavi yöntemiyle birçok yan etkisi bulunan tansiyon ilaçlarının kullanılmasına gerek kalmayacak.

İngİltere’de araştırmacılar, 140 gönüllü tansiyon hastasının böbreklerindeki sinir hücrelerini yoğun ses dalgalarıyla yakarak hipertansiyonun tedavisini mümkün hale getirdiğini öne sürdü. Araştırmaya göre, yüksek tansiyon problemi ortadan kalkan hastaların, kalp krizi ve felç riski de neredeyse yarı yarıya düştü. Araştırmacılar, Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin konferansında, 60 dakika süren terapiyle, hastaların yüzde 60’ında başarılı sonuç elde edildiğini ve yüzde 30’unun artık tansiyon ilaçlarının hiçbirini kullanmasına gerek kalmadığını söyledi.

KOMPLİKASYONU YOK

Circulation dergisinde yayımlanan araştırmada ‘böbrek denarvasyonu’ denilen tedavinin sinir hücrelerini öldürerek beyin ve böbrek arasındaki bağlantıyı azalttığını, bunun da tansiyonun yükselmesini yavaşlattığı belirtiliyor. Araştırmaya Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, İngiltere ve ABD’den katılan gönüllülerin hiçbirinde tedavi boyunca veya sonrasında sağlığı tehdit eden herhangi bir komplikasyon yaşanmadı. Yeni tedavi yöntemiyle, baş dönmesi, baş ağrısı, ishal ve yorgunluk gibi yan etkileri bulunan tansiyon ilaçlarının kullanılmasına gerek duyulmayacak.

False