GeriDünya Seçime hile gölgesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seçime hile gölgesi

Amerikan Time dergisi, seçimin kaderini belirleyecek Florida Eyaleti'nde hem Cumhuriyetçi, hem de Demokratların hile yapmış olabileceğini bildirdi.

Time, 3 yıl önce Miami Belediye Başkanlığı seçiminde hile yapıldığını anımsattı. Adalet Bakanı Janet Reno iddiaları incelemeye aldığını söyledi.

ABD'nin 43'ncü başkanı konusunda son sözü söyleyecek Flori da Eyaleti'nde 6 milyon oy yeniden sayılırken, Time dergisi her iki partinin de yolsuzluk yapabileceğini iddia etti ve yakın tarihteki en büyük seçim yolsuzluğunun 3 yıl önce Miami'deki belediye başkanlığı oylaması sırasında yaşandığını anımsattı.

Oyların yeniden sayımında herhangi bir yolsuzluğa karşı Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti'den yetkililer Florida'ya gitti. Oyların yeniden sayım işlemini, Cumhuriyetçi Parti adına Dışişleri eski Bakanı James Baker, Demokrat Parti adına Dışişleri eski Bakanı Warren Christopher izleyecek.

Time, Florida'da seçimin çok zorlu geçeceğini, ancak aradaki farkın 2 bin oyun altına düşeceğini kimsenin tahmin etmediğini kaydettiği haberinde, ‘‘Florida eyaletinde her iki parti de yolsuzluk yapabilir. Bununla birlikte şimdiye kadar başkanlık seçimleriyle ilgili herhangi bir yolsuzluk iddiasında bulunulmadığı, sadece Palm Beach'teki oy verme işlemiyle ilgili bazı şikayetler yapıldı’’ diye yazdı.

Time dergisi, bundan üç yıl önce Miami Belediye Başkanlığı seçiminde büyük yolsuzluklar yapıldığını, bu nedenle başkanlık seçimiyle ilgili sayımın yapılacağı Dade County kasabasının önümüzdeki günlerde mercek altına alınacağını belirtti. Adalet Bakanlığı, Florida'da oy sandıklarının kaybolduğu iddiasındaki Demokrat suçlamalarının inceleneceğini açıkladı.

Bu arada insan hakları savunucusu Jesse Jackson, Florida'da bazı seçim merkezlerinde polisin, siyahların oy vermesini engellediğini ileri sürdü.

4 MİLYON KİŞİ OY KULLANAMADI

Öte yandan, merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Komitesi basit suçlardan hüküm giymiş 436 bin 900 Floridalı seçmenin oy kullanma haklarının ellerinden alındığını, bu kişilere oy kullanma hakkı tanınsaydı sonucun farklı olabileceğini iddia etti. Komite açıklamasında, ABD çapında yaklaşık 3.9 milyon kişinin aynı durumda bulunduğu belirtildi.

Meksika'dan bildik tepki

ABD dün sabah uyandığında başkanı yoktu. Bush ve Gore'un 7 Kasım'daki Beyaz Saray yarışı henüz bitmedi ve gözler kilit eyalet Florida'ya çevrildi. Başkan adaylarının uykuları kaçarken, ABD'nin arka bahçesi Meksika'nın en popüler bulvar gazetesi ilk sayfasından Gore ve Bush fotoğraflarıyla şu başlığı attı: SHIT (B..K)

Palm Beach'teki pusulalar davalık

FLORIDA'da 6 milyon oyun yeniden sayılması sürerken, Demokrat Parti taraftarları ve bazı seçmenler, seçimlerde düzensizlikler olduğu iddia ettiler. Palm Beach'te 3 kişi, ‘‘Seçim kartlarını delmek suretiyle oy verme işlemi çok karışık. Bu yüzden yanlışlıkla Al Gore yerine Pat Buchanan'a oy verdik. Seçimler yenilensin’’ talebiyle dava açtılar. Oy pusulaları daha önce Demokrat Parti tarafından onaylanmıştı. Ayrıca, bütün kayıtlı seçmenlere, oy pusulalarının bir örneğiyle nasıl oy kullanılacağı bilgisi 7 Kasım'dan önce gönderildi.

Bush'tan Gore'a:

Yapmanız gerekeni yapın Sayın Başkan Yardımcısı

George Bush, kendisini önce tebrik eden, daha sonra da seçimlerdeki belirsizlik nedeniyle tebriğini geri almak için tekrar arayan Al Gore'a, ‘‘Yapmanız gerekeni yapın, Sayın Başkan Yardımcısı’’ dedi. Bush'un danışmanlarından Karen Hughes, Bush'un zaferinin ilan edilmesinden sonra Gore'un kendisini arayarak tebrik ettiğini, Florida'daki seçimlerin belirsizliğini koruması üzerine bir saat sonra iki aday arasında tekrar bir konuşma geçtiğini söyledi. Bush ile birlikte olduğunu belirten Hughes'a göre, Bush, Gore'a, ‘‘Sizi anlıyorum. Tebriğinizi geri almak için beni arıyorsunuz. Peki Sayın Başkan Yardımcısı, yapmanız gerekeni yapın’’ dedi.

Yeniden sayım

FLORİDA'da hummalı, hayati bir yeniden oy sayımı anı. Orange bölgesinden seçim denetleme görevlileri, en az 39 bin denizaşırı oydan yeniden sayılanları sandıklara yerleştirirken, bir yandan da son veriler sistemlere giriliyor.

Castro plaja gidip eğlendi

KÜBA Lideri Fidel Castro, ‘‘Başkanlık seçimlerinde hangi adayın kazanacağı önemli değil. Seçim günü plaja gidin’’ diye Amerikalılar'a yaptığı çağrıya kendisi de katılarak plaja gitti. Castro, Santa Maria plajında, ABD seçimlerine katılım oranının yüzde 50'de kalmasına atfen, ‘‘ABD seçimlerinin yapıldığı gün Amerikan nüfusunun çoğunluğunun yaptığı şeyi, plaja gideceğimi söylemiştim’’ dedi. Castro, ‘en yavan ve sıkıcı’ aday olarak tanımladığı Gore ve Bush'tan siyasi uzlaşma beklemeyeceğini söylemişti.

İnternette izleme rekoru kırıldı

ABD'de son 100 yılın en çekişmeli başkan seçimi, aynı zamanda internetten en geniş biçimde izlenen seçim olma özelliğini de kazandı. İnternet seçim günü rekor üzerine rekor kırdı. Sadece ‘CNN.com’ adresinde seçim günü 75 milyon sayfa izlendi.

‘ABCNews.com’ adresinde de 24 milyon sayfa okundu. ‘MSNBC’ de kendi sitesine 5 milyon kişinin bağlandığını duyurdu. ‘Fox News’ kanalı ile ‘AP’ ajansı da kendi internet sitelerine yapılan girişlerin rekor düzeyde olduğunu belirtti, ancak rakam vermedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False