Seçim sürecinde söz vermişti: Biden'dan 11 Eylül belgeleri için flaş talimat!

Güncelleme Tarihi:

Seçim sürecinde söz vermişti: Bidendan 11 Eylül belgeleri için flaş talimat
Oluşturulma Tarihi: Eylül 04, 2021 10:55

ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili belgelerin halka açılması için talimat verdi. Biden, 11 Eylül'de hayatını kaybeden ABD'lilerin yıllardır talep ettiği belgeler konusunda şeffaflık açıklaması yapmış ve bu konuda söz vererek seçim vaadinde bulunmuştu.

Haberin Devamı

ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) soruşturmalarına dayanan ve bugüne kadar gizli olan belgelerin halka açılmasını öngören başkanlık kararnamesine imza attı.

Daha önce saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları, Biden’a mektup niteliğinde basın açıklaması yaparak ‘belgelerin gizliliği kaldırılmazsa 11 Eylül'de yapılacak anma programlarına gelmemesini istediklerini’ belirtmişti.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Başkanı Biden, imzaladığı kararname ile Adalet Bakanlığı ve diğer ilgili federal kurumlara 11 Eylül saldırılarıyla ilgili belgelerin açıklanması için çalışma başlatma talimatı verdi.

Seçim sürecinde söz vermişti: Bidendan 11 Eylül belgeleri için flaş talimat

Haberin Devamı

Seçim sürecinde halka bu yönde şeffaflık sözü verdiğini hatırlatan Biden, 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarının 20. yıl dönümünde bu sözünü yerine getirdiğini belirtti.

Biden, FBI'ın 11 Eylül saldırılarıyla ilgili yapmış olduğu soruşturmaları kapsayan ve bugüne dek gizli olan belgelerin 6 ay içinde kamuoyuna açılması yönünde talimat verdiğini kaydetti.

Seçim sürecinde söz vermişti: Bidendan 11 Eylül belgeleri için flaş talimat

Amerikan kamuoyunda Biden'ın 11 Eylül kurbanlarına yönelik herhangi bir adım atmadığı gerekçesiyle son dönemde eleştiriler yükseliyordu.

ABD'de 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler'e çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak, başkent Washington'da Pentagon'u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü ve yaklaşık 3 bin kişi saldırılar sonucu hayatını kaybetmişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!