Savaşın başından beri ilk kez: Blinken ve Lavrov yüz yüze görüştü

Güncelleme Tarihi:

Savaşın başından beri ilk kez: Blinken ve Lavrov yüz yüze görüştü
Oluşturulma Tarihi: Mart 03, 2023 07:00

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, geçen yıl başlayan savaştan bu yana ilk kez dün Yeni Delhi’de gerçekleşen G20 toplantısında yüz yüze geldi.

Haberin Devamı

Blinken, 10 dakika kadar süren sohbetleri sırasında Lavrov’a “savaşı derhal sonlandırarak kalıcı barışı sağlayacak diplomasiye başlama” çağrısında bulunduğunu söyledi. Görüşme, Şubat 2022’den beri ABD ve Rusya arasında gerçekleşen ilk düzey temas oldu.

TAHIL POLEMİĞİ

Görüşmeden önce Blinken, G20 Dışişleri Bakanları toplantısında, Moskova yönetiminden Ukrayna tahılının ihracatına izin veren anlaşmayı yenilemesini talep etti. Rusya’yı gıda sevkıyatını kasten sekteye uğratmakla suçlayan Blinken, “Rusya denetim hızını kasıtlı ve sistematik olarak yavaşlatarak gıda sevkıyatı yapacak gemilerin birikmesine neden oldu” dedi. Temmuzda imzalanan ve bir kez uzatılan anlaşmanın tarihi 18 Mart’ta doluyor.

MOSKOVA ŞART KOŞTU

Blinken’ın açıklamalarına aynı toplantıda yanıt veren Rus mevkidaşı Lavrov, “Batılı ülkelerin Rus ürünlerinin ihracına izin vermeyerek tahıl anlaşmasını gömdüğünü” söyledi. Rus tarım ürünleri yaptırımlar dışında tutulsa da Kremlin; ödemeler, lojistik ve sigorta kısıtlamalarının ihracatı engellediğini söylüyor.

Haberin Devamı

Savaşın başından beri ilk kez: Blinken ve Lavrov yüz yüze görüştü
Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de G20 Dışişleri Bakanları toplantısı, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeleri anmak için yapılan saygı duruşuyla başladı.

ABD HALKININ KİEV’E DESTEĞİ AZALIYOR

Amerikan New York Times gazetesi, anketlere göre ABD’de Ukrayna’ya yapılan yardımlara verilen desteğin giderek azaldığına dikkat çekti. Washington’ın Kiev’e silah yardımlarına geçen mayısta yüzde 60 olan destek, şimdi yüzde 48’e gerilemiş durumda. ABD’nin Ukrayna’ya gereğinden fazla yardım ettiği görüşünü savunanların oranı ise yüzde 7’den yüzde 26’ya çıktı. Gelecek yılki başkanlık seçimleri öncesi halk desteğini kaybetmenin, Ukrayna politikasında Başkan Joe Biden’ın işini zorlaştırabileceği değerlendiriliyor. Savaşın başlangıcından bu yana ABD, Kiev yönetimine ağırlığı askeri olmak üzere 75 milyar dolardan fazla yardımda bulundu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!