GeriDünya ‘Savaş Kabasakal’ın ölümünde şüpheler var’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Savaş Kabasakal’ın ölümünde şüpheler var’

‘Savaş Kabasakal’ın ölümünde şüpheler var’
Abone Olgoogle-news

Almanya’da Türklerin kurduğu Yenilik ve Adalet Partisi’nin (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız ve parti temsilcileri, Frankfurt’ta polis şiddeti nedeniyle öldüğü iddia edilen Savaş Kabasakal’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Yıldız ve beraberindekiler, taziye ziyaretinde Kabasakal’ın ağabeyi Mustafa ve kardeşi Hakan Kabasakal ile görüştü.

 

BIG Genel Başkanı Haluk Yıldız, “Kabasakal’ın müdahale sırasında kalp krizi nedeniyle öldüğü” yönündeki polis açıklamasını şüpheli bulduklarını vurguladı. Olayın üzerinden bir ay geçmesine karşın, detaylı otopsi sonucunun hala açıklanmadığını dile getiren Yıldız, “Biz avukatla irtibata geçeceğiz ailesinin de rızası üzerine. Bu raporu aile de biz de hep birlikte bekliyoruz ama rapor ne olursa olsun yine de bizim için şüpheleri kaldırmıyor çünkü polisin şu ana kadar açıklamış olduğu bir ifade yok. Bu ifadeleri de ancak aile talep edecek” dedi.

ALMANYA HUKUK DEVLETİ AMA...

Almanya’nın hukuk devleti olduğuna inandıklarını ifade eden Yıldız, ancak son dönemde göçmenlere yönelik artan saldırılardan dolayı bu konuda Türk halkında bir tereddüt oluştuğuna işaret etti. Yıldız, böyle şüpheli bir olayda özellikle yerel siyasetin, yerel polis müdürünün ve yerel savcılığın tatmin edici bir açıklama yapmamasının ve tepkisiz kalmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bu tür konulara önem verdiklerini ve çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Yıldız, şunları kaydetti:
“Dün (önceki gün) Köln’de yaklaşık 12 sivil toplum kuruluşunun (STK) katılımıyla bir istişare toplantısı yaptık. Daha ismi netleşmemekle birlikte, Almanya’da bir insan hakları komisyonu kurma kararı aldık. Biz sadece bu komisyonun bir üyesi olacağız. Sonuçta insan haklarının temel taşları buradaki STK’ler olacak. Almanya’da 5 bin civarında Türk STK’si var. Bunların birçoğunun komisyonun içine gireceğini ümit ediyorum.”

ORTAKLAŞA FON OLUŞTURULMAK İSTENİYOR

Haluk Yıldız, bu komisyonun Alman İçişleri Bakanlığı, polis teşkilatı, güvenlik teşkilatı ve aynı zamanda Türkiye’deki birimler, büyükelçilik ve konsolosluklar ile bu olayları takip etmeyi amaçladığını belirterek, “Ancak takip ederken sadece bir gözlemci değil aynı zamanda her şeyden önce hukuki bir destek vermesi. Zaten ana talebimiz bu STK’lerden de. Ortaklaşa bir fon oluşturup bu fondanda da bu tür olaylarda faydalanmak” dedi.
Söz konusu komisyona ilişkin 8 Ekim’de geniş katılımlı bir toplantı yapacaklarını aktaran Yıldız, bu komisyonda ayrıca hukukçuların ve hekimlerin de yer almasını bekledikleri söyledi.

AĞABEYİNDEN ‘ÖLDÜRÜLDÜ’ İDDİASI

Frankfurt Höchst’te Savaş Kabasakal, boşaltma kararı nedeniyle evine gelen polislerin müdahalesi sonrası hayatını kaybetmişti. Olay sırasında evde olan Hakan Kabasakal, polislerin ağabeyini döverek öldürdüğünü öne sürmüştü. Frankfurt polisi ise yaptığı yazılı açıklamada, olaya ilişkin savcılığın soruşturma başlattığını duyurmuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle