GeriDünya Şaşkına döndüler: Danimarka’da Kovid-19’un 31 farklı türüne rastlandı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şaşkına döndüler: Danimarka’da Kovid-19’un 31 farklı türüne rastlandı!

Şaşkına döndüler: Danimarka’da Kovid-19’un 31 farklı türüne rastlandı!

Danimarka'dan korkutan bir koronavirüs haberi geldi. Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, ülkede koronavirüsün (Kovid-19) 31 farklı türüne rastlandığını açıkladı. Danimarka'da İngiltere ve Güney Afrika'da görülen mutasyon da görülmüştü

Bakan Heunicke, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada son günlerde ülkede Kovid-19’un 15 farklı türüne daha rastlandığını, Danimarka’da şimdiye kadar koronavirüsün 31 farklı türünün görüldüğünü söyledi.

Danimarka'da İngiltere ve Güney Afrika'da görülen mutasyon da görülmüştü

Danimarka’da, İngiltere’de ortaya çıkan, Kovid-19’un mutasyona uğramış, daha hızlı yayılan türü B117’nin yanı sıra Güney Afrika’da ortaya çıkan B1351 ile Brezilya’da ortaya çıkan P1 türlerine de rastlanmıştı.

SALGIN TEDBİRLERİ GEVŞETİLİYOR

Danimarka'da Aralık 2020'den bu yana yürürlükte olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri, 1 Mart’tan itibaren kademe kademe gevşetilmeye başladı.

Azınlık hükümetinin tek partisi Sosyal Demokrat Parti ve parlamentoda çoğunluğu sağlamasına destek veren Sosyalist Liberal Parti, Sosyalist Halk Partisi ve Birlik Listesi’nin vardığı uzlaşmaya göre, 1 Mart’tan itibaren 5 bin metrekareye kadar büyük dükkanların açılmasına izin verildi.

Şaşkına döndüler: Danimarka’da Kovid-19’un 31 farklı türüne rastlandı
AVM’lerdeki dükkanlar kapalı kalacak

5 bin metrekareden büyük dükkanlar ise önceden rezervasyonla müşteri kabul edebilecek. AVM’lerdeki dükkanlar ise kapalı kalmaya devam edecek.

En fazla 5 kişinin bir araya gelmesi kuralı açık havada yapılan kültürel ve spor faaliyetlerinde 25 kişiye çıkarılırken, kültürel faaliyetlere katılacak kişilerin son 72 saatte alınmış PCR testi ibraz etmeleri gerekecek.

Bazı bölgelerde öğrenciler okula gidebilecek

Kuzey Jylland ve Batı Jylland bölgelerinde lise ve dengi eğitim kurumlarında öğrenciler okullarına dönebilecek. Öğrenciler haftada iki defa PCR testi yaptırmak zorunda kalacak.

İsveç, Almanya ve Polonya arasında Baltık Denizi’nde bulunan Bornholm adasında ise temel eğitim okullarının tüm sınıflarının açılmasına izin verildi. Kuaförler, dövme klinikleri, güzellik salonları, sürücü kurslarının da maske, mesafe ve son 72 saatte alınmış PCR testi kuralları çerçevesinde açılmalarına izin verildi.

BAŞBAKAN VATANDAŞLARDAN SABIRLI OLMALARINI İSTEDİ

Başbakan Mette Frederiksen, Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, Adalet Bakanı Nick Haekkerup, Devlet Serum Enstitüsü Direktörü Henrik Ullum ve Sağlık İdaresi Direktörü Sören Broström ile bir basın toplantısı düzenleyerek vatandaşlardan sabırlı olmalarını istedi.

İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19’un daha hızlı yayılan türü B117’nin Danimarka’daki Kovid-19 vakalarının büyük çoğunluğunu oluşturduğuna işaret eden Frederiksen, kısıtlamaları "ne hızlı ne de yavaş", adım adım kaldıracaklarını söyledi.

Şaşkına döndüler: Danimarka’da Kovid-19’un 31 farklı türüne rastlandı
Frederiksen, "Salgın dayanıklılığımızı deniyor. Salgın sabrımızı deniyor. Ne yazık ki toplumumuzu da" ifadelerini kullanarak, vatandaşların son 12 ayda salgına karşı korunduğunu, aşılamanın başladığını ve yaz aylarına kadar 1-2 ay daha sabredilmesini istedi.

Salgını kontrol altında tutarak orta yolu bulmaya çalıştıklarını aktaran Frederiksen, kısıtlamalarla ilgili karar verirken vakaların yanı sıra ekonomiyi de göz önünde bulundurduklarını vurguladı.

Frederiksen, salgının kontrol altında tutulabilmesi için vatandaşların sık sık PCR testi olması gerektiğini de belirtti.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False