GeriDünya Rusya'nın Volgograd şehrinde troleybüse intihar saldırısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'nın Volgograd şehrinde troleybüse intihar saldırısı

Rusya'nın Volgograd şehrinde troleybüse intihar saldırısı
refid:25473629 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Olimpiyatlar öncesinde “kara dulların” tren garı ve otobüsleri hedeflediği Rusya’nın Volgograd şehrinde dün de erkek olduğu sanılan bir canlı bomba troleybüsü havaya uçurdu. Moskova teyakkuzda.

ŞUBATTA 2014 Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı Soçi şehrinin 650 km kuzeyindeki Rus kenti Volgograd, son dört günde üçüncü terör eylemini yaşadı. Önceki gün kentin tren garında en az 17 can alan “kara dul” saldırısının ardından dün de bir troleybüs havaya uçuruldu. Sabah tıklım tıklım dolu olan troleybüste en az 14 kişi öldü, 2’si ağır 27 yaralı hastaneye kaldırıldı.

24 SAAT İÇİNDE İKİNCİ İNTİHAR SALDISI / FOTO GALERİ

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Vladimir Markin, canlı bombanın bir erkek olduğunu ve olayda 4 kilogram dinamit kullanıldığını açıkladı. Saldırganın 2012 yılında Müslüman olduktan sonra militanlara katılan Pavel Peçenkin olabileceği iddia edildi. AFP’ye konuşan askeri uzman Pavel Felgenhauer, “Bu işin arkasında Kuzey Kafkas (Dağıstan, Çeçenistan) yeraltı örgütleri olabilir. Olimpiyatlardan önce Rusya’daki büyük şehirleri vuracaklarını açıklamışlardı. Öyle görünüyor ki sözlerini tutuyorlar” dedi.

PUTİN DE DURDURAMADI


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin önceki günkü saldırının ardından özellikle toplu taşımada güvenlik önlemlerinin artırılması talimatını vermişti. Putin dün de güvenlik güçlerinin Rusya genelinde teyakkuza geçmesini emretti. Buna karşın Rus liderin henüz halka hitap etmemesi dikkat çekti. 2014 Kış Olimpiyatları 6-23 Şubat’ta Soçi’de düzenlenecek. 7 Ocak’tan itibaren Soçi çevresinde sıkı bir güvenlik çemberi oluşturulacak.

Parmaktaki bomba pimi

RUSYA istihbaratı FSB son iki saldırıda aynı tip patlayıcılar kullanıldığını bildirdi. Önceki gün tren garındaki parçalanmış bedenler arasında, bir erkeğin kopan parmağında el bombası pimi bulundu. Bu saldırıda “kara dul” Oksana Aslanova’ya, Slav dış görünümlü ve Pavlov soyadlı bir erkeğin yardım ettiği sanılıyor. Dün Volgogradlıların toplu taşıma araçlarına binmemesi ve asılsız terör ihbarları nedeniyle hayat felç oldu.

Rusyanın Volgograd şehrinde troleybüse intihar saldırısı

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle