Rusya'dan peş peşe flaş hamleler! 'Terminatör' Ukrayna'ya gitti...

Güncelleme Tarihi:

Rusyadan peş peşe flaş hamleler Terminatör Ukraynaya gitti...
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 19, 2022 10:52

Ukrayna savaşındaki gidişatı değiştirmek isten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin şimdiye kadar kullanılmayan güçlü silahlarını devreye soktu. 'Terminatör' olarak bilinen BMPT tank destek aracının Ukrayna'ya gönderildiği açıklanırken 'Peresvet lazer sistemi'nin de başarı ile test edildiği ve 5 km uzaklıkta bir insansız hava aracını yaktığını duyuruldu.

Haberin Devamı

24 Şubat'ta başlayan savaş neredeyse 3. ayına girerken Ukrayna'da umduğu başarıyı bulamayan Rusya Devlet Başkanı Putin yeni hamleler yapmaya başladı.

TERMİNATÖR UKRAYNA'YA GİTTİ

Askerlerini Başkent Kiev ve çevresinden çekerek operasyonlarını Doğu'ya kaydırdığını açıklayan Rusya özellikle Donbas bölgesini ele geçirmek için sağlamlığı nedeni ile 'Terminatör' olarak bilinen BMPT tank destek aracını Ukrayna'ya gönderdi.

Putin savaşın başında 'terminatör'leri Ukrayna'ya göndermemişti ancak artan hayal kırıklığı ile 'kötü şöhretli' araçlar savaşan birliklere yardım etmesi için gönderildi.

Araçların neden şimdiye kadar konuşlandırılmadığı belli değil, ancak Rusya'nın çaresizce kuşatılmış ana ordusunu rahatlatmanın yollarını aradığı düşünülüyor.

Rusyadan peş peşe flaş hamleler Terminatör Ukraynaya gitti...

Rusya-Belarus tatbikatı sırasında görüntülenen bir BMPT/AFP

Haberin Devamı

BAŞTAN AŞAĞI SİLAHLARLA DONATILMIŞ

Dört adet tanksavar füze rampası, iki adet 30mm top, iki adet bombaatar, bir makineli tüfek ile donatılan aracın azami hızı 36mph.

Tank üzerine baştan aşağı donatılmış silahlar 'Terminatör'ün tanklardan piyade araçlarına, helikopterlerden alçak uçan uçaklara kadar geniş yelpazedeki hedefleri vurmasını sağlıyor.

Kullanılan tank şasisi korumanın yanı sıra aracın arazide hareket kabiliyetini iyileştiriyor.

Rus medyası, Putin'in gözdesi olduğu belirtilen Terminatör için, savaş alanında 'oyunu değiştirecek araç' tanımını yapıyor.

UKRAYNA YENİ SİLAHLARINI KULLANDI, TERMİNATÖRE DEVREYE GİRDİ

T-90, Rusya'nın en gelişmiş tankıdır ve temel modeli 1992'de hizmete girmiştir. 4 milyon sterlinlik T-90M, tankın en son versiyonudur ve 2016 yılında hizmete girmiştir.

Ukrayna, bu hafta ilk kez İngiliz yapımı Brimstone füzelerini kullanarak Donbas bölgesindeki Rus tanklarını vurduğunu açıklamıştı. Ukrayna'nın eline geçen yeni silahlar ve Rusya'nın ana ordu tankları T-90M'lerin savaş alanında ağır hasar alması sonrası 'terminatör'lerin devreye sokulduğu düşünülüyor.

Rusyadan peş peşe flaş hamleler Terminatör Ukraynaya gitti...

Ukrayna'nın iki Rus tankını imha etmek için İngiliz yapımı Brimstone füzelerini kullandığı anı yakalayan drone görüntüleri/Ukrayna Ordusu-Youtube

Haberin Devamı

Terminatör olarak anılan BMPT'ler Luhansk bölgesindeki Severodonetsk yakınlarında görüldü. Devlet haber ajansı RIA Novosti'ye konuşan bir savunma kaynağı tankların Ukrayna mevzilerindeki zırhlı araçları ve tanksavar füze sistemlerini imha ettiğini söyledi.

SURİYE'DE DE KULLANILDI

'Terminatör'lerin daha önce Suriye'de kullanıldığı ve Şubat ayında Ukrayna sınırına taşındığı belirtiliyor. Rusya'nın gözbebeği tank geçtiğimiz günlerde Moskova'da düzenlenen 9 Mayıs Zafer Bayramı askeri geçidinde de görülmüştü.

Rusyadan peş peşe flaş hamleler Terminatör Ukraynaya gitti...

YENİ LAZER SİSTEMİ:İHA'LARI YAKIYOR, UYDULARI KÖR EDİYOR

Rusya'nın 'terminatör' hamlesi, Moskova'nın 1.500 km ötedeki uyduları beş saniyede kör edebileceğini iddia ettiği yeni lazer silahını kullanıma sokması ile aynı zamana denk geldi.

Haberin Devamı

'Peresvet lazer sistemi' ilk olarak 2018 yılında Vladimir Putin tarafından duyurulmuştu ancak hiçbir zaman askeri birliklere verilmemişti.

Drone'ları ve diğer uçakları yok etmek için tasarlanan sistemin Salı günü test edildiği ve 5 km uzaklıkta bir insansız hava aracını yaktığını açıklandı. Kremlin'in askeri gelişmeden sorumlu yetkilisi Yuri Borisov, Moskova'da düzenlediği bir konferansta Peresvet'in geniş çapta konuşlandırıldığını ve 1.500 km uzaklıktaki uyduları kör edebileceğini söyledi.

Borisov sisteme ait ilk numunelerin askeri operasyonlarda kullanıldığı bilgisini de verdi.

Rusyadan peş peşe flaş hamleler Terminatör Ukraynaya gitti...

Rusya'nın yeni silahlarını savaştaki bocalama nedeni ile ortaya çıkardığı düşünülüyor/Rusya Savunma Bakanlığı

RUSYA BÜYÜK DUYURULARI İLE TANINIYOR

Haberin Devamı

Rusya, askeri teknoloji hakkında büyük duyurular yapmasıyla tanınıyor. İlk kez 2015 yılında Moskova'daki Zafer Bayramı geçit töreninde görülen ve Rusya tarafından dünyanın en iyisi olduğu söylenen T-14 Armata tankı, hiçbir zaman seri üretime geçmedi ve Ukrayna'da konuşlandırılmadı.

2017 yılında, Rusya kara kuvvetleri başkomutanı Albay General Oleg Salyukov, piyade savaş aracı T-14 Armata ve Kurganets-25'in 'son aşamalarında' olduğunu söyledi ancak hiçbiri henüz tamamlanmadı.

Haberle ilgili daha fazlası: