Rusya'da maden faciası! Ölü sayısı dehşet verici boyutlarda...

Rusyada maden faciası Ölü sayısı dehşet verici boyutlarda...

Rusya'ya başkent Moskova'ya 3 bin kilometre mesafedeki Sibirya'nın Kemerovo bölgesinde bir kömür madeninde yaşanan patlamada yaşamını yitirenlerin işçilerin sayısı 52'ye yükseldi.

Haberin Devamı

Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, Listvyazhnaya kömür madeninde yaklaşık 250 metre derinlikte yangın çıktığı belirtildi.

Yangın sonucu meydana gelen patlamada toplamda 52 işçi hayatını kaybetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kazada hayatını kaybedenlerin aileleri için taziye mesajı yayımladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, Putin'in, madende mahsur kalanların kurtarılması için tüm imkanların seferber ettiklerini söylemişti.

Rusyada maden faciası Ölü sayısı dehşet verici boyutlarda...

Moskova'nın 3 bin 500 kilometre doğusundaki Listvyazhnaya madenindeki 285 kişinin çoğunluğu, olayın başlamasıyla kaçmayı başardı.

Yetkililer 49 kişinin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını, bazılarının gazdan dolayı zehirlendiğini, dört işçinin ise durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Onlarca madenci ise olayın ilk anlarından itibaren maden ocağında kapalı kaldı. Kurtarma çalışmaları, maden içerisinde metan gazı düzeyinin tehlikeli düzeylerde olması ve patlama riski nedeniyle durduruldu.

Haberin Devamı

Son olarak bir kurtarma ekibinin madende kapalı kalması ve üç kurtarma görevlisinin cansız bedeninin bulunmasıyla, resmi ölü sayısı 14'e çıktı.

Dün (Perşembe) akşam Rus medya kuruluşlarına bilgi veren birden çok kaynak, madende sıkışanların canlı kurtarılmasına yönelik umutların tükendiğini aktardı. Buna göre, yerel medya altısı kurtarma görevlisi olmak üzere ölü sayısının 50'nin üzerine çıktığını paylaştı.

Reuters, aralarında maden müdürünün de olduğu üç kişinin güvenlik ihmalleri dolayısıyla gözaltına alındığını bildirdi.

Söz konusu facia, madendeki ilk kaza değil. 2004'te aynı madende yaşanan metan patlamasında 13 kişi hayatını kaybetmişti.

2016 yılında yetkililer ülke genelindeki 58 kömür madeninde yapılan incelemelerde bunların yüzde 34'ünün güvenlik sorunları taşıdığını belirledi. Listvyazhnaya madeni ise bu maden ocakları arasında yer almamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, mümkün olduğunca fazla sayıda kişiyi kurtarmayı umduklarını söyledi ve kazayı "büyük bir trajedi" olarak tanımladı.

Rusya’da kömür madeninde facia: Çok sayıda işçi hayatını kaybetti
Haberle ilgili daha fazlası: