Rusya Ukrayna savaşında son durum… Zelenski’den G7’ye flaş çağrı: Belarus’u izleyin!

Güncelleme Tarihi:

Rusya Ukrayna savaşında son durum… Zelenski’den G7’ye flaş çağrı: Belarus’u izleyin
Oluşturulma Tarihi: Ekim 12, 2022 10:53

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta yapılan yeni hamleler çatışmaları giderek kızıştırırken diplomasi sahnesi de hareketlendi. Dünya liderleri sürekli savaşın son durumuyla ilgili açıklamalarına devam ederken Ukrayna lideri Zelenski’den de çarpıcı bir açıklama geldi.

Haberin Devamı

Ukrayna’nın Kırım köprüsüne verdiği hasar ve hemen ardından Rusya’nın savaşın başından sonra bir kez daha Kiev’i bombalamasının ardından dünya bir kez daha bir korku fırtınasının içine hapsoldu.

Putin’in nükleer tehditleri ve Rusya’nın karşısında duran ABD, NATO ve AB ittifakının bu tehditlere verdikleri karşılıklar savaşın müzakere masasında bitme umutlarını bir kez daha azalttı.

Rusya Ukrayna savaşında son durum… Zelenski’den G7’ye flaş çağrı: Belarus’u izleyin
ZELENSKİ'DEN KRİTİK ÇAĞRI

Tüm bu kritik gelişmelerin ortasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’den gelen çağrı ise dikkat çekti. Volodimir Zelenski, Rusya dün yeni bir füze saldırısı dalgasıyla Ukrayna'daki kilit altyapı birimlerine saldırmaya devam ederken, G7 liderlerine seslendi.

Haberin Devamı

Zelenski, ülkesi için daha fazla hava savunma sistemi tedarik edilmesi çağrısını yinelerken bir yandan da ülkesinin sınırlarına dikkat çekti ve savaşta aslında neredeyse 3. bir taraf gibi hareket eden Belarus konusunda yardım talebinde bulundu.

Zelenski bu çağrıyı yaparken BM ve bazı NATO ülkelerinden, Moskova'nın sivil hedeflere yönelik devam eden ölümcül saldırısının bir savaş suçu olabileceğine dair uyarılar gelmeye devam etti.

Rusya Ukrayna savaşında son durum… Zelenski’den G7’ye flaş çağrı: Belarus’u izleyin
Lukaşenko ve Rusya'nın üst düzey komutanları sık sık bir araya geliyor

HAVA SAVUNMA SİSTEMİ İSTİYOR

Rusya lideri Putin’in ‘gerginliği daha da tırmanma için hâlâ imkânı olduğu’ konusunda uyarıda bulunan Zelenski, daha fazla hava savunma sisteminin derhal tedarik edilmesinin savaşın sonunu hızlandıracağını da sözlerine ekledi.

Zelenski, yaptığı video konuşmasında “Ukrayna yeterli miktarda modern ve etkili hava savunma sistemi aldığında, Rusya'nın terörünün kilit unsuru olan roket saldırıları artık işe yaramayacaktır.” dedi.

Zelenski'nin Rus füze tehdidine karşı ek hava savunma sistemleri için baskı yapması ve Moskova'ya karşı daha fazla yaptırım çağrısında bulunması beklenirken, Ukrayna'nın Belarus sınırının uluslararası olarak izlenmesi talebi, Minsk'in Kremlin'in savaşında daha da ileriye çekileceğine dair artan korkular arasında geldi.

Rusya Ukrayna savaşında son durum… Zelenski’den G7’ye flaş çağrı: Belarus’u izleyin
Belarus lideri Lukaşenko Rusya ile ortak yürütülen tatbikatları bizzat denetliyor

Haberin Devamı

BELARUS, RUSYA'YA İŞGAL İÇİN DOĞRUDAN DESTEK VERMİŞTİ

Belarus lideri Alexander Lukaşenko geçtiğimiz gün, ülkesinin Rusya ile ortak bir bölgesel askeri komutanlığa katıldığını duyurdu. Belarus, 24 Şubat işgalinde Ukrayna'ya askeri saldırılar düzenlemek için topraklarının Rusya tarafından kullanılmasına izin vermişti.

Zelenski sözlerine şöyle devam etti:

“Ukrayna ve Beyaz Rusya sınırında güvenlik durumunu izlemek için uluslararası gözlemciler görevlendirebiliriz. Format, diplomatlarımız tarafından hazırlanabilir. Sizden G7 düzeyinde bu girişimi desteklemenizi rica ediyorum.”

Zelenski'nin konuşmasına cevaben G7 liderleri sonuna kadar Ukrayna'nın yanında duracaklarını söyleyen bir bildiri yayınladılar.

Rusya Ukrayna savaşında son durum… Zelenski’den G7’ye flaş çağrı: Belarus’u izleyin
BELARUS'TAN RUSYA'YA 20 ADET T-72 TANKI GÖNDERİLDİĞİ İDDİASI

Haberin Devamı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Belarus'un Rus ordusuna gönderilmek üzere 20 adet T-72 tankı ayırdığını ileri sürdü. Tankların bir kısmının Rusya'nın Belgorod Oblastı'na gönderildiği belirtildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Belarus'un Rus ordusuna gönderilmek üzere envanterindeki T-72 tanklarının 20 tanesini ayırdığı iddia edildi.

Açıklamada, "Aleksander Lukaşenko, Belarus'un Ukrayna'ya karşı savaşta Rusya Federasyonu'na yardım etmeye hazır olduğunu söylüyor.

Belarus'un savunma sanayii kompleksi savaşta zarar gören askeri teçhizatların onarımına zaten katılıyor" denilerek, Belarus ordu envanterinden tahsis edilen 20 adet T-72 tankının ilk partisinin Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Belgorod Oblastı'na gönderildiği belirtildi.

Haberin Devamı

Belarus'ta yayın yapan muhalif haber sitesi Zerkalo.io ise Rusya'nın T-72 tanklarını modernize etmediğini, söz konusu tankların Rusya'ya gönderilmesinin tek sebebinin Ukrayna'ya yönlendirilecek olmaları olduğunu ileri sürdü.

 BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!