GeriDünya Rusya parlamentosundan 'işgal'e izin çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya parlamentosundan 'işgal'e izin çıktı

Rusya parlamentosundan 'işgal'e izin çıktı
refid:25919862 ilişkili resim dosyası

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Rus ordusunun Ukrayna'da görev yapmasına onay verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu doğrultudaki talebini oylayan Federasyon Konseyi, tezkereyi oy birliğiyle onayladı. Putin’in talebinde "Kırım" yerine "Ukrayna" ifadesini kullanması, Rus etnik topluluğun bulunduğu diğer doğu bölgelerine de Rus ordusunun gönderilebileceği şeklinde yorumlandı.

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ayrıca, konseyin dış ilişkiler komitesine talimat vererek, Putin'in Rusya'nın Washington Büyükelçisi'ni geri çağırması için gerekli işlemleri başlattı.

Rusya parlamentosundan işgale izin çıktı

TEZKERE ÇIKTI AMA...
Tezkerenin çıkmasının ardından Kremlin'den yapılan açıklamada; parlamentodan çıkan onaya rağmen, Putin'in Ukrayna'ya asker gönderilmesi konusunda henüz karar vermediği belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, "Federasyon Konseyi onay verdi ama kararı verecek kişi Devlet Başkanı. Şu an bu yönde bir karar alınmadı" dedi.

HALİ HAZIRDA BİNLERCE ASKERİ BULUNUYOR
Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya'nın "son dönemde" Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne 6 bin ek asker ve 30 zırhlı araç gönderdiğini belirtmişti. Rusya ise Karadeniz filosuna ait bir üssünün bulunduğu Kırım'daki asker sayısının, Ukrayna'yla yaptığı anlaşmanın şartlarını ihlal etmediğini savunuyordu. Karadeniz Filosu'nun Kırım'daki varlığını düzenleyen anlaşmaya göre, Rusya'nın Sivastopol'daki donanma üssü dışındaki tüm askeri hareketliliklerini önceden Ukrayna makamlarına bildirmesi gerekiyor.

"CAN GÜVENLİĞİNİ KORUMAK İÇİN..."
Kremlin'den TSİ 15.30 sularında yapılan açıklamada Putin'in ağzından, "Ukrayna'daki sıra dışı durum; Rusya Federasyonu vatandaşlarının, soydaşlarımızın ve bu ülke topraklarındaki askerlerimizin can güvenliğine yönelik tehditle bağlantılı olarak... Rusya Federasyonu'na bağlı silahlı kuvvetlerin, Ukrayna'daki sosyo-politik durum normalleşene kadar bu ülkede kullanılması için teklif sunuyorum" ifadesi kullanılmıştı.

Putin'in bu teklifi; Rusya anayasasının, Rus askerlerinin ülke dışında görevlendirilmesine izin veren 102'nci maddesi çerçevesinde sunduğu açıklandı.

KIRIM BAŞBAKANI DAVET ETMİŞTİ
Rus helikopter ve zırhlı araçlarının devriye gezdiği Kırım'da son olarak, yeni seçilen Başbakan Sergey Aksenov, Ukrayna'ya bağlı özerk yarımadada "barış ve düzeni sağlaması" için Rusya Devlet Başkanı Putin'e çağrıda bulunmuştu.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın ardından Federasyon Konseyi de öğle saatlerinde Ukrayna toprağı olan Kırım yarımadasına belirli kontenjanda Rus askeri gönderilmesine sıcak baktığını duyurmuştu. Açıklamayı yapan Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptığımız çağrıda, Kırım’da yaşayan Rus vatandaşlarıyla Rusya’nın Karadeniz donanması güvenliğinin sağlanması için belirli sayıda askerimizin bölgeye gönderilmesi tavsiyesinde bulunduk” demişti.

Rusya parlamentosundan işgale izin çıktı TÜRKİYE GİBİ KIRIM DA…

Rusya anayasasına göre, Devlet Başkanı olmasının yanı sıra Başkomutan da sayılan Putin'in, ülke dışına asker gönderebilmesi için Federasyon Konseyi'nden izin alması gerekiyor.

KİEV: İLHAK GİRİŞİMİ
Ukrayna’nın geçici cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov, Rusya’nın ülkesine asker gönderme kararını doğrudan ilhak girişimi olarak değerlendirdiklerini açıklayarak, ABD yönetiminden Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünün savunulmasını talep etti.

Rus parlamentosundan geçen tezkerenin hemen ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi telefonla arayan Turçinov, “Rusya tarafından Ukrayna’ya asker gönderilmesi kararını, ülkemizin egemenlik ve bağımsızlığına yönelik saldırı olarak algılıyoruz. Rusya gizlemeden Ukrayna’ya karşı ilhak başlatmıştır. Ukrayna’ya yönelik böyle bir saldırı yapıldığı sırada ABD’den destek bekliyoruz” dedi.

Unian haber ajansının aktardığına göre, Turçinov’un bu sözlerine üzerine Kerry, “ABD egemen ve bağımsız Ukrayna’nın arkasında duracaktır. Demokratik Ukrayna’nın arkasında olacağız” diye yanıt verdi.

Rusya parlamentosundan işgale izin çıktı ”KOMANDOLAR BOĞAZLAR’DAN GEÇTİ” İDDİASI

Rusya parlamentosundan işgale izin çıktı SORU VE CEVAPLARLA: KIRIM

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False