Rusya 'karadul' avında

Rusya karadul avında

2014 Kış Olimpiyat Oyunları için Soçi şehrinin aday gösterilmesinden beri tehditlerin ve bomba saldırılarının devam ettiği Rusya'da olimpiyatlara sayılı günler kala 'karadul' avı başladı.

Haberin Devamı

İslami militanlardan olan kocasının geçen yıl Rus güvenlik güçleri tarafından öldürülmesinden sonra, 22 yaşındaki karadul Ruzan Ibragimova'nın 7 Şubat'ta açılışı yapılacak Olimpiyat Oyunları sırasında üç kadın ile birlikte bombalı saldırı düzenleyeceği düşünülüyor.

Karadul'un posterleri, önümüzdeki ay olimpiyatların yapılacağı Soçi'nin çeşitli yerlerine Rus yetkilileri tarafından asıldı.

Önce Soçi’ye 700 kilometre uzaklıkta bulunan Volgograd’taki tren istasyonuna, daha sonra troleybüste gerçekleştirilen ve 30'dan fazla kişinin ölümüne neden olan bombalı intihar saldırılarının Olimpiyat Oyunları'nı iptal ettirmek amacıyla düzenlendiği düşünülüyordu.

Geçen hafta da Soçi’ye 300 kilometre uzaklıktaki Pyatigorsk’ta bir başka saldırı daha oldu. Bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti. Militan örgütlerin tehdit etmesi nedeniyle güvenlik önlemleri artırıldı ve operasyonlar düzenlendi.

Haberin Devamı

Rus yetkililer, yanağında yara izinin bulunduğu ve sol dirseğini bükemediği şeklinde tarif edilen Karadul'un Dağıstan'ı terk ettiğine ve olimpiyatlarda Soçi'ye geleceğine inanıyor.

ABD DESTEĞE HAZIR
Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkede güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve her türlü tehdide hazırlıklı olunduğunu açıklasa da ABD'li Kongre üyeleri ve Olimpik sporcular gergin.

ABD Savunma Bakanlığı Soçi Kış Olimpiyatları için güvenlik hazırlıklarında Rus hükümetine tam destek önerdi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz'de iki gemi dahil olmak üzere hava ve deniz unsurlarının, Soçi Kış Olimpiyatları sırasında ihtiyaç duyulması halinde Rusya'ya destek için kullanıma sunulacağını bildirdi.

Kirby, şu anda böyle bir talebin olmadığını belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası: