GeriDünya Rusya ile ABD arasında siber kriz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya ile ABD arasında siber kriz

Rusya ile ABD arasında siber kriz
refid:26769774 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Amerikan istihbarat servisinin siber dolandırıcılık suçundan Maldiv adalarında yakaladığı Rus milletvekili Valeriy Seleznev’in oğlu Roman Seleznev’i paketleyip ABD’ye nakletmesi Moskova ile Washington arasında yeni bir krizin patlak vermesine neden oldu.

Amerikan yargısı “Roman Seleznev’in suçu olduğunu kanıtlayan elimizde çok sayıda delil var” derken, Moskova tutuklanan milletvekili oğlunun suç işleyip işlemediğinden ziyade Seleznev’in üçüncü bir ülkeden ABD tarafından kaçırılmış olmasını protesto ediyor.

Otuz yaşındaki Seleznev'in internet ağında “track2” adıyla bilindiği belirtildi. Amerikan kaynaklarına göre uluslararası siber dolandırıcılık çetesinin üyesi olan Rus milletvekilinin oğlu 2009 yılından bu yana ABD’de binlerce kredi kartı bilgisini çaldı.

Rusya ile ABD arasında siber kriz

Roman Seleznev'in milletvekili babası Valeriy Seleznev

İddianamede gösterilen örneklerde Seleznev’in 2009-2010 yılları arasında ABD’nin Seattle şehrinde Broadway Grill restoranı bilgisayarına virüs programyla girerek 32 bin müşterinin kredi kartı bilgilerini çaldığı ifade edildi.

Benzer şekilde Washington eyaletinde dört restoran ve New York’ta Latitude Bar and Grill restoranının bilgisayarı da yine Seleznev tarafından hack’lenmiş. Böylece Seleznev, ABD istihbarat birimleri tarafından Maldiv adalarında yakalandığı 5 Temmuz gününe kadar 200 bin civarında kredi kartı bilgisini ele geçirmiş. Bunlardan 140 binini de kredi kartı kara borsasında yaklaşık 2 milyon dolara satmış. Roman Seleznev’in suçu mahkemede kanıtlanırsa kendisini 30 yıla varan hapis cezası bekliyor.

ABD’nin hafta sonu gerçekleştirdiği Maldiv operasyonu Salı günü Moskova’da patlayan bomba etkisi yarattı. Yakalanarak ABD’ye götürülen oğlunun resmen kaçırıldığını Rus medyasına duyuran Liberal Demokrat Parti milletvekili baba Valeriy Seleznev, “Oğlumun herhangi bir suç işleyip işlemediği şu an beni ilgilendirmiyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı ile birlikte şimdi çok daha vahim bir durumu ele alıyoruz. Ortada Rusya vatandaşının üçüncü bir ülkeden ABD tarafından kaçırılmış olması vakası var. Rusya şu anda bunun hesabını ABD’ye soruyor. Gerekli notalar diplomatik kanallardan iletiliyor” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle