GeriDünya Rusya Devlet Başkanı Putin'den Suriye Devlet Başkanı Esad'a 'Palmira' tebriği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Suriye Devlet Başkanı Esad'a 'Palmira' tebriği

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Suriye Devlet Başkanı Esad'a 'Palmira' tebriği
Abone Olgoogle-news

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Palmira Antik kentinin IŞİD'den geri alınması nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı kutladığını açıkladı.

AFP'nin haberine göre; Esad'a tebriklerini telefonda ileten Putin, yegâne tarihi şehrin korunmasının dünya mirası açısından önemine de dikkat çekti.

Peskov telefon görüşmesinde, "Esad'ın Rus Hava Kuvvetleri'nin verdiği desteğe bir hayli değer verdiğini ve Rusya'nın desteği olmaksızın Palmira'nın geri alınması gibi bir başarının mümkün olamayacağını vurguladığını" söyledi. 

ESAD'DAN ABD'YE ELEŞTİRİ

Öte yandan Esad, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde olan antik kent Palmira'yı IŞİD'den geri alan orduyu övdü, Rusya'ya da desteği için teşekkür etti. 

Başkent Şam'da Fransa Parlamentosu'ndan bir heyeti ağırlayan Esad, Palmira'nın geri alınmasının "önemli bir başarı" olduğunu söyledi. 

Esad, "Son gelişme, Suriye ordusunun ve onun müttefiklerinin terörle mücadelede ne kadar etkili olduklarını gösteriyor" dedi.

Suriye lideri, ülkesi ile Irak'ta IŞİD hedeflerini vuran ve 60'dan fazla ülkeden oluşan ABD öncülüğündeki koalisyonun ise "terörle mücadelede ciddi olmadığını" belirtti.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle