GeriDünya Rusya: ABD Astana görüşmelerine davet edildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya: ABD Astana görüşmelerine davet edildi

Rusya: ABD Astana görüşmelerine davet edildi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’un Astana’da düzenlenecek Suriye görüşmelerine davet edildiğini açıkladı. Bakan, ABD’nin geçen Astana görüşmesine gözlemci olarak katıldığını da hatırlattı.

Rus televizyon kanalı NTV’deki ‘Haftanın sonuçları’ programında konuşan Lavrov, “ABD, Ortadoğu Suriye heyetini oluşturduğunda önümüzdeki temaslara katılması için tarafımızdan davet edildi“ dedi.

İran’ın Suriye barış sürecinde oynadığı rolden söz eden Lavrov, bu ülkenin DEAŞ'a karşı mücadele eden koalisyondan çıkarılmasının pragmatik olmayacağını vurguladı. Rus Bakan, Washington ile İran’ın arasının “Obama dönemindekinden daha bozulmuş olduğunu“ dile getirdi. Ancak Moskova, mantıkla yola çıkmasını savunuyor.

ABD İRAN'I 'TERÖRÜN ANA SPONSORU' OLARAK NİTELENDİRMİŞTİ
Hatırlanacağı üzere ABD Savunma Bakanı James Mattis, İran’ı ‘terörün ana sponsorlarından biri’ olarak değerlendirdi. Astana’da düzenlenen önceki Suriye görüşmesi 23 Aralık tarihinde yapıldı. Görüşme sonucunda Rusya, İran ve Türkiye olmak üzere görüşmeleri başlatan üç ülke, Suriye’nin egemenliğini koruma ilkesine dayanarak hareket edeceğini ve ateşkes rejimine yapılan ihlalleri saptayacağını karara bağladı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False