Rüşvet skandalında yeni gelişme! Eva Kaili görevden alındı

Güncelleme Tarihi:

Rüşvet skandalında yeni gelişme Eva Kaili görevden alındı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 13, 2022 15:12

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Eva Kaili, Katar'dan rüşvet almakla suçlanması sonrası görevden alındı.

Haberin Devamı

AP'deki siyasi grupların liderleri, geçen hafta gözaltına alınan Yunan üye Eva Kaili'nin görevinden alınmasını istemişti.

AP Başkanı Roberta Metsola, grup başkanlarının bu kararı oy birliğiyle aldıklarını açıklamıştı.Parlamentonun 14 başkan yardımcısından birinin görevden alınabilmesi için üyelerden en az üçte ikisinin oyu gerekiyordu.

SADECE BİR ÜYE 'HAYIR' OYU KULLANDI

AP'de bugün yapılan oylamada 625 üye Kaili'nin görevden alınması yönünde oy kullandı. Sadece bir üye "Hayır" oyu kullanırken, iki üye de çekimser kaldı.

Metsola bugünkü açıklamasında, yolsuzlukla mücadele için görev yaptığını belirterek, demokrasiye zarar veren her türlü gelişmeye karşı duracaklarını ve rüşvet iddialarının geçiştirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

20 AYRI NOKTAYA OPERASYON

Belçika federal polisi, rüşvet skandalı ile ilgili olarak Cuma günü 20 ayrı noktaya operasyon düzenledi.

Operasyonda önce eski Avrupa Parlamentosu üyesi İtalyan politikacı Pier Antonio Panzeri’nin evinde yaklaşık 600 bin euro nakit para ele geçirildi.

Daha sonra da Kaili’nin babası 600 bin euro nakit parayla Brüksel’deki bir otelden çıkarken yakalandı.

Belçika medyasına göre polis, Kaili’yi de lüks bir çanta içinde 150 bin euro nakit para ile gözaltına aldı.

RÜŞVET İDDİALARINI REDDETTİLER

Eva Kaili, Katar ve Kuveyt'ten AB ülkelerine seyahat eden yolculara vize muafiyeti konusunda yoğun şekilde lobi yaparken Katar'dan rüşvet almakla suçlanıyor.

Kaili'nin avukatı Michalis Dimitrakopoulos ise müvekkilinin Katar'dan rüşvet almadığını ve masum olduğunu söyledi.

Yunanistan'da yayın yapan Open TV'ye konuşan Dimitrakopoulos, Kaili'nin, Belçika polisi tarafından bir çanta dolusu parayla suçüstü yakalandığı haberleri ile ilgili olarak "Paranın bulunup bulunmadığı ve ne kadar olduğu konusunda hiçbir fikrim yok" dedi. 

Yolsuzlukla mücadele eden Uluslararası Şeffaflık Örgütü Direktörü Michiel van Hulten ise AP ile ilgili rüşvet iddialarını, "benzeri görülmemiş büyüklükte bir olay" diye değerlendirdi.

Hulten, Hollanda'da yayın yapan RTL News kanalına yaptığı açıklamada, "Bu, lobi ve çalışanların dürüstlüğüyle ilgili olarak Avrupa Parlamentosu'nda geçerli olan kuralların gerçekten yeterli olmadığını gösteriyor" dedi. 

Rüşvet skandalında yeni gelişme Eva Kaili görevden alındı


Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu Üyesi Muhammed Chahim de, rüşvet iddialarını, "korkunç bir haber” diye değerlendirerek, şunları söyledi:

“Son derece kızgınım ve hayal kırıklığına uğradım. Kaili ile Katar da dahil olmak üzere karmaşık konularda elbette fikir ayrılıklarımız oldu ama bunun temelinde yolsuzluğun yattığını gerçekten beklemiyorduk.” 

Öte yandan AP'de Sosyal Demokrat Grubu, Eva Kaili’nin yanı sıra, rüşvet soruşturması kapsamında evi aranan Belçikalı parlamenter Marc Tarabella’nın üyeliğini de askıya aldı.

Grup Başkanı Iratxe Garcia Perez, soruşturma sonrası Tarabella’nın yeniden gruba alınıp alınmayacağına karar verileceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nda 2004 yılından bu yana milletvekili olan Tarabella, Arap ülkeleriyle ilişkilerden sorumlu komisyonun başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Belçika Federal Savcılığı'nın emriyle Pazar günü, Roberta Metsola’nın gözetiminde, Tarabella’nın Liege kentindeki evinde arama yapılmıştı.

Tarabella gözaltına alınmamış ancak bilgisayar ve telefonuna el konmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!