Rus ve Ukraynalı yetkililer Ankara’da buluştu

Güncelleme Tarihi:

Rus ve Ukraynalı yetkililer Ankara’da buluştu
Oluşturulma Tarihi: Ocak 12, 2023 07:00

Ukrayna krizinde önemli bir arabuluculuk üstlenen, tahıl koridorunun açılmasına katkı sağlayan Türkiye, bu kez iki ülkenin ombudsmanların görüşmesine ev sahipliği yaptı. Görüşmede yaralı, çocuk ve kadınların karşılıklı tahliyesi için insani koridor açılması ele alındı.

Haberin Devamı

Ukrayna ve Rusya arasında, insani koridor açılması için Türkiye Ombudmanı Şeref Malkoç başkanlığında iki ülkenin ombudsmanları dün Ankara’da buluştu. Kamu Başdenetçisi Malkoç’un ev sahipliğindeki dünkü kritik görüşmede, Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova ve Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets bir araya geldi. Görüşmeye daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Görüşmelerin bugün ve yarın da süreceği öğrenildi. Üç ombudsman, yaralıların, çocukların ve kadınların karşılıklı olarak tahliyesi veya Rusya’da bulunan Ukraynalılar ile Ukrayna’da bulunan Rus vatandaşlarının karşılıklı olarak değişimi konusunda anlaşma ve kurulacak mekanizmayı konuştuğu öğrenildi. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan, Ukrayna’dan tahıl ve gıda maddelerinin sevk edilmesini sağlayan anlaşma ve esir takasının ardından insani koridorun da açılması bekleniyor.

Haberin Devamı

YOL HARİTASI ÇIKACAK

Malkoç, iki ülke ombudsmanlarının bir araya gelmesi konusunda  “Umut ediyorum ki yarın ortak bir yol haritası ortaya çıkacaktır” dedi ve özetle şunları ifade etti: “Savaşın en mağduru siviller; yani çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluyor. Özellikle Rusya ve Ukrayna ombudsmanlığı ile görüşerek yaralıların, çocukların ve kadınların karşılıklı olarak tahliyesi veya Rusya’da bulanan Ukraynalıların, Ukrayna’da bulunan Rus vatandaşlarının karşılıklı olarak değişimi konusunda iki arkadaşımızı Türkiye’de bir araya getirdik. Bizim de desteğimizle çok önemli bir mesafe alındı. Görüşmeler devam ediyor, umut ediyorum ki yarın ortak bir yol haritası ortaya çıkacaktır. Bunu memnuniyetle ifade ediyorum.

‘KORİDOR AÇMAK İSTİYORUZ’

Sayın Zelenski ve Sayın Putin ile görüşen ender dünya liderlerinden biridir Sayın Cumhurbaşkanımız. Bu gayretlerin sonucunda da biliyorsunuz esir takası oldu ve ardında da tahıl koridoru açıldı. İşte bundan hareketle biz de bir insani koridor açmak istiyoruz. Her iki ombudsmanla görüşmemiz fevkalade iyi oldu. Umut ediyorum ki güzel bir çalışma programı ortaya çıkacak.”

Haberin Devamı

UKRAYNA VE RUSYA: ‘SICAK BAKIYORUZ’

Ukrayna ombudsmanı Dmitri Lubinets, karşılıklı 40’ar esirin takas edileceğini belirterek “Türkiye bir dizi insani konuda da somut adımlar atmamızı önerdi. Sıcak bakıyoruz” dedi. Rus ombudsmanı Tatyana Moskalkova da yaptığı açıklamada takasla ilgili kesin tarih belirlenmediğini söyleyerek “Sivil halka insani yardım ulaştırılması fikrine Rusya olarak sıcak bakıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!