GeriDünya 'Rus turisti salgın haberiyle korkutuyorlar'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  47
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Rus turisti salgın haberiyle korkutuyorlar'

'Rus turisti salgın haberiyle korkutuyorlar'
Abone Olgoogle-news

Türkiye’nin Akdeniz kıyılarını ziyaret eden Rus turist sayısı 2 milyonu aştığı sırada Rusya başkenti Moskova’da “Antalya otellerinde bulaşıcı salgın hastalık var” iddiaları yayılmaya başladı. Rus turistlerin salgına yakalanarak Türkiye'den erken döndüğü iddia edilen bir haber, birçok kurum tarafından yalanlandı.

İlk olarak geçtiğimiz hafta sonu yayınlanan haberlerde Antalya bölgesi otellerinde tatil yapan birkaç Rus turistin “Koksaki” olarak bilenen virüs bulgusuna rastlandığı duyuruldu. Ardından yine Rusya’daki saygın İzvestiya gazetesi “Türkiye salgını gizliyor” başlığıyla yeni bir “Koksaki” virüsü haberi kaleme aldı. Haberde Kemer, Belek ve Side başta olmak üzere otellerde tatile gelen Rus turistlerin hastalığa yakalanarak zamanından önce tatillerini yarıda kesmek durumunda kaldıkları dile getirildi.

Salı günü ise Rusya’daki tüketici denetimi kurumu “Rospotrebnadzor” devreye girdi. Türkiye Sağlık Bakanlığı'ndan adı geçen virüsle ilgili bilgi istendiği açıklanarak, Türkiye’de rahatsızlanan Rus vatandaşları için acil telefon hattı kurulduğu da ilan edildi.

Moskova’da her geçen gün “Türkiye’de Koksaki salgını var” haberleri yayılırken, Türkiye’nin bu durumu örtbas etmek istediği savunuldu. Yine Rus İzvestiya gazetesi, Türkiye’nin salgın olduğunu kabul etmesi durumunda ödenmiş tur paketi bedellerini geri iade etmek zorunda kalacağı için gerçeği kabul etmek istemediği varsayımında bulundu.

"İDDİALAR ASILSIZ"

Bu arada Rusya’da yayılan söylentiler üzerine resmi RİA ajansına açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Bölge Müdürü İbrahim Acar, Rusya’da çıkan tüm bu salgın haberlerinin asılsız olduğunu açıkladı. Acar, ne Antalya ne de Türkiye’nin Akdeniz bölgesi genelinde Koksaki virüsü salgını bulunmadığını duyurdu.

Solunum yoluyla bulaşan Koksaki virüsü çocuk ve yetişkinlerde 40 dereceyi bulan ateşe, ishal ve mide bulantısına yol açıyor. Hastalanan kişinin vücudunda sulu kabarcıklar da gözlenebiliyor.

'TÜRKİYE BUNU ÇÖZDÜ'

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık: “Koksaki, çiçek hastalığının bir türü. Literatürde el ayak hastalığı diye geçiyor. Genelde Rus çocuklarda yaygın. Türkiye’de de geçmişte vardı ama bugün çiçek hastalığı diye şey görmüyoruz çocuklarda. Türkiye bunu çözdü. Bunun iki hafta kuluçka süresi var. Ruslar Antalya’da ortalama 7- 8 gün tatil yapıyor. Mantık çerçevesinde düşündüğümüz zaman oradan gelirken bu hastalıkla geliyor olabilirler. İki yıl önce sık şikayet olmuştu ama bu yıl tek şikayet almadık. Şu ana kadar tesislerimizden gelen bu yönde tek bir duyum olmadı. Rusya’dan inanılmaz bir turist akışı var. Ne zaman böyle olsa, mutlaka Rus basınında aleyhimizde bu tarz aslı astarı olmayan haberler çıkıyor" dedi. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle