Ronald Reagan'ın hayatı

Haberin Devamı

Eski ABD Başkanı Ronald Reagan, 6 Şubat 1911'de, Nellie ve John Reagan'ın ikinci oğlu olarak Tampico'da (Illinois) dünyaya geldi.

Eureka College'den 1932 yılında mezun olan Reagan, 5 yıl boyunca radyoda spiker olarak çalıştı ve 1937 yılında ilk filmi “Love Is on the Air”de rol aldı.

Reagan, 26 Ocak 1940'da, aktrist Jane Wyman'la evlendi, 9 yıl süren evlilik, boşanmayla sonuçlandı.

Amerikan Hava Kuvvetleri için 1942-1945 yılları arasında eğitim filmleri yapan Reagan, 1947 yılında Sinema Oyuncuları Birliği'nin başkanı oldu.

İkinci evliliğini 4 Mart 1952'de yine bir aktristle, Nancy Davis'le yapan Reagan, 1962 yılında Demokrat Parti'den, Cumhuriyetçi Parti'ye geçti.

Kaliforniya valilik seçimlerinde Demokrat Vali Edmund G. Pat Brown'ı yenilgiye uğratarak vali olan Reagan, 1980 yılındaki başkanlık seçimlerinde, Başkan Jimmy Carter'ı geride bıraktı.

Haberin Devamı

Reagan, 20 Şubat 1981'de yemin ederek, ABD'nin 40. başkanı oldu.

Başkan Reagan, 30 Mart 1981'de, Washington'da bir otelde katıldığı toplantıdan çıkışında vurularak yaralandı.

Ronald Reagan, 6 Kasım 1984'de yapılan seçimlerde, eski başkan yardımcısı Walter Mondale'yi geçerek yeniden başkan oldu.

Reagan, ikinci başkanlık döneminin dolmasının ardından Şubat 1989'da emekliye ayrıldı.

ABD'nin en uzun yaşayan başkanı olan Ronald Reagan'a, 5 Kasım 1994'de alzheimer teşhisi konuldu.

REAGAN DÖNEMİNİN OLAYLARI

Ronald Reagan, başkan olduğu dönemde, Sandra Day O'Connor'ı, Yüksek Mahkeme'nin ilk kadın yargıcı olarak atadı.

Reagan, Ulusal Havacılık İdaresi'ne karşı Ağustos 1981'de greve giden 11 binden fazla hava trafik kontrolörünü işten çıkardı.

Reagan, 1982'de, İngiltere'nin Arjantin'le yaptığı 74 gün savaşında, dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'a destek verdi.

ABD 1983'te, Karayip adalarındaki solcu bir darbeden sonra bu ülkeyi istila etti.

Dönemin Sovyetler Birliği lideri Mikhail Gorbaçov'la 1985'de Cenevre'de buluşan Reagan, bu buluşmayı, ABD-Sovyet ilişkilerinde ”yeni bir başlangıç” olarak tanımladı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de, 1986'da bir diskoteğe yapılan bombalı saldırıda 2 Amerikan askeri ve 1 Türk kadının ölmesi üzerine, ABD savaş uçakları, Libya'nın Trablus ve Bingazi şehirlerini bombaladı.

Haberin Devamı

İzlanda'da 1986 yılında, ABD-Sovyetler Birliği zirvesi yapıldı. Zirvede, silahlanmanın azaltılması ve Reagan'ın önerdiği Yıldız Savaşları olarak bilinen stratejik savunma girişimi görüşüldü.

Reagan, Kasım 1986'da patlak veren “İran-gate” skandalıyla zor durumda kaldı. Bazı üst düzey yöneticiler İran'a silah satmakla suçlanarak görevden alındı ve Reagan daha sonra silah satışının ”hata” olduğunu açıkladı. Satıştan elde edilen yaklaşık 30 milyon doların, Nikaragua'ya aktarıldığı ortaya çıktı.

1987'de Washington'da yapılan ABD-Sovyet zirvesinde Reagan ile Gorbaçov, orta menzilli nükleer silahların imhası konusunda anlaşma imzaladılar.

Haberle ilgili daha fazlası: