Reuters duyurdu: Aralarında ABD vatandaşları da var: Afganistan'da bin kişi mahsur kaldı!

Reuters duyurdu: Aralarında ABD vatandaşları da var: Afganistanda bin kişi mahsur kaldı

Taliban'ın Afganistan yönetimini ele geçirdiğini açıklamasından son tüm gözler başkent Kabil'e ve buradaki havalimanındaki tahliye operasyonlarına çevrilmişti. ABD'li bir Kongre üyesi tarafından da ortaya atılan iddiaya göre herkes Kabil'i konuşurken Mezar-ı Şerif Havalimanı'nda bin kişi mahsur kalmış durumda.

Haberin Devamı

Havalimanı organizasyonlarında görevli, ismini vermeyen bir çalışanın Reuters'a yaptığı açıklamaya göre yaklaşık bin kişi günlerdir Mezar-ı Şerif kentinde mahsur kalmış durumda. Üstelik herkes Kabil Havalimanı'nı konuşurken yaşanan bu durumdan etkilenenler arasında ABD vatandaşları da var.

Reuters'ın haberine göre Afganistan’daki bir uçuş organizatörü, aralarında ABD’lilerin de olduğu yaklaşık bin kişinin günlerdir Afganistan'da mahsur kaldığını ve uçuşlardaki gecikmeden ABD Dışişleri Bakanlığı'nı sorumlu tuttuğunu söyledi. Bu insanların mahsur kalmasının sorumluluğunu üstlenmeliler diyen organizatörün sözleri uydu görüntülerinde havalimanında bekleyen uçakların uydu görüntüleriyle örtüşüyor.

Reuters duyurdu: Aralarında ABD vatandaşları da var: Afganistanda bin kişi mahsur kaldı

Haberin Devamı

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki Cumhuriyetçilerin Lideri Michael McCaul da, Taliban'ın Afganistan'da kalan Amerikan vatandaşları ve Afgan tercümanları taşıyan 6 Amerikan uçağını Mezar-ı Şerif Havalimanı'nda tuttuğunu ve Washington yönetimi Taliban'ı tanıyana kadar bu kişilerin ayrılmasına izin verilmeyeceğini öne sürdü.

McCaul, katıldığı Fox News yayınında Afganistan'dan hala tahliye edilemeyen Amerikan vatandaşlarının durumuna ilişkin yorumlarda bulundu.

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif Havalimanı'nda Amerikan vatandaşları ve ABD ile iş birliği yapan Afganları taşıyan 6 Amerikan uçağı olduğunu kaydeden McCaul, bu uçakların iki-üç gündür ABD Dışişleri Bakanlığından onay almalarına rağmen kalkamadığını ileri sürdü.

Reuters duyurdu: Aralarında ABD vatandaşları da var: Afganistanda bin kişi mahsur kaldı

McCaul, "Durum bir esir tutmaya dönüyor. ABD, Taliban'ı tamamen tanıyana kadar Amerikan vatandaşlarının ülkeden ayrılmasına izin vermeyecekler." dedi.

McCaul, ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığının aksine Afganistan'da sadece 100-200 değil çok daha fazla Amerikan vatandaşının kaldığını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: