GeriDünya PYD Lideri Salih Müslim: Koridor falan yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  99
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PYD Lideri Salih Müslim: Koridor falan yok

PYD Lideri Salih Müslim: Koridor falan yok
refid:29345601 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

PYD lideri Salih Müslim, 'Türkiye'nin güneyinde Kürt koridoru kuruluyor" iddialarına yanıt verdi. Müslim, "Oradaki oluşumları korumaya çalışıyoruz. Koridor falan yok. IŞİD'e karşı en ciddi savaşan grup olarak bizi görüyorlar, bu yüzden memnunuz" dedi. Ankara'yla henüz bir temas olmadığını söyleyen Müslim, "Ama olursa memnun oluruz. Hatta bu sözlerim bir taleptir" şeklinde konuştu.

PYD lideri Salih Müslim CNN Türk'e konuştu. Uluslararası güçlerin "IŞİD'e karşı en iyi savaşan grup" olarak PYD/YPG'yi gördüklerini ve destek verdiklerini söyleyen Müslim Kürt koridoru kuruluyor iddialarını yalanladı.

"İDDİALAR KARDEŞLİK BAĞIMIZLA ÇELİŞİYOR"

Müslim, Kürtlerin Arap ve Türkmenlere yönelik etnik temizlik yaptığı iddialarını da yalanladı. Salih Müslim,"İddialar kardeşlik bağlarımızla çelişiyor. Biz ayrımcılığın kurbanıyken, bunu yapmamız yanlış olur. Bazı taraflar Kürt-Arap savaşı başlatmak istiyorlar ancak başarısız oluyorlar. YPG Tel Abyad'da yalnız değil, Türkmenler ve Araplarla hep beraberiz."

"BU KIŞKIRTMALARIN AMACI KÜRT ARAP SAVAŞI ÇIKARTMAK"

Salih Müslim PYD'nin, Kürtler bölgeye dönsün diye para ve toprak vaad ettiği iddialarını da yalanladı.

"Bu kışkırtmaların amacı Kürt-Arap savaşı başlatmaktır" diyen Müslim, "Kim başlatmak istiyor" sorusuna ise "Çeşitli gruplar var, isim vermek doğru olmaz" yanıtını verdi.

Salih Müslim, PYD'nin IŞİD'le işbirliği yaptığı iddiası için, "Siz ya IŞİD'e teslim olacaksınız ya da direneceksiniz. Bizim kadar IŞİD'i zarara uğratan başka bir grup var mı?" ifadelerini kullandı.

"ÖSO İLE İŞBİRLİĞİMİZ SÜRÜYOR"

Özgür Suriye ordusuyla ilişkileri konusundaysa Müslim, "ÖSO ile işbirliğimiz devam ediyor, beraberiz. Ama ÖSO içinde bazı gruplar var ki; onlar IŞİD'le aynı mantalitedeler. Bunlardan rahatsızız" şeklinde konuştu.

ÖSO'nun daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Müslim, ÖSO'nun bu haliyle zayıf olduğunu belirtti.

Müslim, "Kürt koridorunun tamamlanması için Cezire'den Aktütün'e uzanan kopukluk tamamlanmaya mı çalışılıyor?" sorusunaysa "Orada çok karışık bir durum var. Çoğunluğu Kürtler Türkmenler... ÖSO'nun parçası yerel güçler var. IŞİD'le mücadele ediyorlar. Biz şimdi karışmıyoruz. Nereden tutacağımızı bilemiyoruz. Ama eğer yerel güçler yardım isterse biz de yardım edeceğiz" dedi

"BU ANKARA'YA BİR TALEPTİR"

Salih Müslim, Ankara'yla henüz bir temas olmadığını söyledi. Müslim "Ama olursa memnun oluruz. Hatta bu sözlerim sizin aracılığınızla bir taleptir" dedi.

Müslim, Türkiye'den beklentileri konusunda da yöneticilerin Kürt fobisinden kurtulması gerektiğini, halkların zaten kaynaştığını söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle