Rusya lideri Putin'den flaş 'Türkiye' hamlesi

Rusya lideri Putinden flaş Türkiye hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesine ilişkin Kremlin'den açıklama geldi. Putin'in, ticari ilişkiler de dahil olmak üzere, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda hükümeti görevlendirdiği açıklandı. Dışişleri Bakanı Lavrov Suriye'deki krizin çözülmesinde Türkiye ile yeniden işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Açıklamaya göre, Putin, Rus turistlerin Türkiye'yi ziyaret etmesine yönelik kısıtlamaları kaldırma kararı aldı.

Putin ayrıca, iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin yeniden kurulmasına ilişkin Türkiye ile müzakerelerin başlatılması için Rus hükümetine talimat verdi.

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pazartesi günü gönderdiği mektubun, Türkiye-Rusya ilişkilerindeki "kriz döneminin" bitmesi için zemin oluşturduğunu söyledi.

"OBJEKTİF SORUŞTURMA"

DHA'nın haberine göre, Putin, vurulan Rus uçağının pilotunun ölümüne sebep olduğu öne sürülen Türk vatandaşı hakkında açılan soruşturmanın objektif olmasını ümit ettiğini belirtti.

İki lider, terör tehdidi ile mücadelede uluslararası işbirliğinin aktif hale gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

T.C. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'e mesajları şöyle

Haberin Devamı

• İkili ve bölgesel konularda önemli adımlar atacağız.
• Rusya ile işbirliğimizi daha da geliştireceğiz.
• Halklarımızın talebine kulak vermemizi önemli buluyorum.

Putin'in öne çıkan mesajları ise şöyle:

• Mevcut durum iki ülkenin de faydasına değil. Yeni bir sayfa açalım.
• Tekrar görüşmekten büyük memnuniyet duyuyorum.
• Terörle mücadele konusunda dün gece verdiğiniz mesajlara tamamen katılıyorum.
• Bölgenin iki büyük ülkesi olarak Rusya ve Türkiye'nin yapacağı işler var.

Görüşmede ayrıca, her iki ülkenin dışişleri bakanlarının, 1 Temmuz'da Soçi'deki Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısında buluşmalarına karar verildi. DHA'nın haberine göre, bu toplantıda Suriye’deki sorunların yanı sıra Türk-Rus ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ile bölgedeki durum ele alınacak.

Ankara-Moskova ilişkileri, sınır ihlali yapan bir Rus askeri uçağının 24 Kasım'da Türkiye tarafından vurulmasının ardından bozulmuştu.

LAVROV ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞECEĞİNİ AÇIKLADI

Öteyandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov yaptığı açıklamada “Rusya Suriye krizini çözmek için Türkiye ile işbirliğini büyük ihtimalle yeniden sağlayacak. Türk mevkidaşımla yapılacak görüşmede Suriye krizi ele alınacak." diye konuştu.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: