GeriDünya Ankara'daki saldırıya dünyadan büyük tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'daki saldırıya dünyadan büyük tepki

Ankara'daki saldırıya dünyadan büyük tepki
Abone Olgoogle-news

Ankara Tren Garı kavşağında yaşanan terör saldırısı dünyada büyük yankı uyandırdı. Yabancı ülke liderleri ve temsilcilerinden Türkiye'ye taziye mesajları yağdı.

BEYAZ SARAY: EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ

Beyaz Saray, Ankara'daki terörist saldırısını "en güçlü şekilde" kınadı.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, yazılı açıklamasında, saldırının, barış için planlanan bir yürüyüşün öncesinde yapılmasının, bunun arkasındakilerin ahlaksızlığını vurguladığını kaydetti.

Bu saldırının, bölgedeki ortak güvenlik zorluklarına karşı mücadele ihtiyacının diğer bir hatırlatıcısı olduğunu belirten Price, "ABD olarak, Ankara'daki korkunç terör saldırlarını en güçlü şekilde kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Price, bu anlamsız şiddet yüzünden hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığını dileğinde bulunduklarını ve "düşüncelerinin yaralananlarla olduğunu" ifade ederek, "Terörizmle birlikte mücadele ederken ABD, Türk halkı ve devletinin yanında durmaya devam edecek. Bu çabalar, bu tür korkunç şiddet cesaretimizi kırmak şöyle dursun, sadece bizim kararlılığımızı daha da güçlendirir" mesajını iletti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: Ankara'da meydana gelen çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

PUTİN ERDOĞAN'A TELGRAF ÇEKTİ

Son dönemde ilişkilerin gerilimli olduğu Rusya lideri Putin, Erdoğan'a telgraf çekerek taziyelerini iletti.

Ankara’da meydana gelen patlama nedeni ile Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a patlamada hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiği belirtildi.

Kremlin Basın Servisi’nden yapılan açıklamada Putin’in Erdoğan’a bir telgrafla taziyelerini ilettiği ve yaralılara acil şifa dilediği belirtildi.

MERKEL: KORKAKÇA BİR EYLEM

Almanya Başbakanı Angela Merkel saldırıyı kınayarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na taziyelerini bildirdi. Almanya Başbakanı Merkel saldırıyı “Demokrasi ve barışa yapılmış korkakça bir eylem” olarak niteledi. Merkel yapılan saldırıyla, “Korku ve gözdağı vermeyi amaçlıyorlar” dedi. 

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI: SEÇİM ÖNCESİ KORKU OLUŞTURMA GİRİŞİMİ

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier bu sabah saatlerinde Ankara’da düzenlenen bombalı saldırıları kınadı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada saldırının Türkiye’nin demokratik gelişme sürecine leke sürdüğüne dikkat çekildi. Barış ve huzur içerisinde gösteri yapan insanları hedef alan bu saldırılar, seçim öncesinde korku ortamı oluşturma girişimi olarak değerlendirdi. Steinmeier, Türkiye’deki sağduyulu ve demokratik insanların bir arada durup korku ortamı oluşturmaya çalışan zihniyetlerin karşısında dimdik durmaları gerektiğini vurguladı.

Bu tür girişimlere Türk halkının prim vermesi gerektiğin altını çizen Steinmeier, "Türk halkının içerisinde bulunan demokrasi anlayışına sahip insanların kaos ortamı oluşturmaya çalışan güçlere karşı boyun eğmeyeceklerine inanıyorum." ifadesini kullandı.

HOLLANDE'DAN KINAMA
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ankara Tren Garı kavşağında düzenlenen saldırıları kınadı.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Hollande'ın, onlarca insanın hayatını kaybettiği, yüzden fazla insanın da yaralandığı Ankara'daki barış mitingini hedef alan menfur terör saldırısını kınadığı duyuruldu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Hollande'ın Türk halkına taziyelerini ilettiği belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Fransa, birçok insanın hayatını kaybettiği Ankara'da bu sabah meydana gelen terör saldırısını kınıyor" ifadeleri kullanıldı. Böyle acı bir anda Fransa'nın Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içerisinde olduğuna değinildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı, hayatını kaybedenlerin ailelerine de başsağlığı diledi.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI: ANKARA'DAKİ VAHŞİ SALDIRILARLA DERİNDEN SARSILDIM

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond Ankara'da düzenlenen saldırıyla "derinden sarsıldığını" bildirdi.

Patlamaya tepkisini Twitter aracılığıyla dile getiren Hammond, "Ankara'daki vahşi saldırılarla derinden sarsıldım. Kalbim ölen ve yaralananların sevdikleriyle. İngiltere, Türk halkının yanındadır" ifadelerini kullandı.

PAKİSTAN ŞİDDETLE KINADI

Pakistan, Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıyı şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığ'ından yapılan yazılı açıklamada, Ankara Tren Garı yakınlarında meydana gelen "bombalı saldırının derin üzüntü ile öğrenildiği" belirtildi.

ARNAVUTLUK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, SALDIRIYI "ŞİDDETLE" KINADI

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıyı "şiddetle" kınadığını açıkladı.

Açıklamada ayrıca, "Türk halkına ve devletine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyor, saldırıda yaralananların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz" denildi.

False