Putin Çin’e hamam kuracak

Putin Çin’e hamam kuracak

Çin’in Qingdao kentinde dün başlayan 18’inci Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde Batı’ya alternatif güç merkezi vurgusu yapıldı.

Haberin Devamı

Zirveden bir gün önce Çin’e gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin lideri Şi Cinping tarafından samimi şekilde karşılandı. Şi, Putin’e Çin’in “Dostluk ve Barış Nişanı’nı verdi. Şi Cinping’in “Rusya lideri Putin dünyada en yakın arkadaşımdır” sözlerini kullanması dikkat çekti. Putin de Çin liderine Sibirya’dan 200 yıllık sedir ağacından yapılmış Rus hamamı hediye ettiğini söyledi. Putin, “Dostum Şi yer göstersin, bizim teknisyenler Rus hamamını getirip kursunlar” dedi. Putin ile Şi Cinping, iki ülkenin dünya meselelerine bakışlarının da tamamen örtüştüğünü ilan etti. Zirve kapsamında dün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ikili görüşme yapan Putin, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasından sonra İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’yle daha da yakınlaşmasını destekleyeceklerini açıkladı. İran’ın halen ŞİÖ gözlemci ülkesi olduğunu söyleyen Putin, “Biz Rusya olarak İran’ın en yakın zamanda tam üye kabul edilmesini destekliyoruz. İran Cumhurbaşkanı bizim tam üyelik konusunda tutumumuzu biliyor” dedi.

TAM ÜYE HİNDİSTAN VE PAKİSTAN İLE İLK ZİRVE

Haberin Devamı

Bu yılki zirvede Hindistan ile Pakistan tam üye olarak yer aldı. ŞİÖ 1996’da Pekin ile Moskova’nın girişimiyle kurulduğunda Çin, Rusya, Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan ile yola çıkılmıştı. Sırada ise tam üyelik için İran, Moğolistan, Afganistan ve Belarus bekliyor. Türkiye ise ŞİÖ partner ülkeler listesinde yer alıyor. Örgüte diğer partner ülkeler Ermenistan, Azerbaycan, Nepal, Sri Lanka ve Kamboçya.