GeriDünya Erdoğan ve Putin'in açıklamalarındaki ortak kelime: Provokasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan ve Putin'in açıklamalarındaki ortak kelime: Provokasyon

Erdoğan ve Putin'in açıklamalarındaki ortak kelime: Provokasyon

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un alçakça öldürüldüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi Putin de saldırıyı "provokasyon" olarak niteledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu bir provokasyondur. Ama Rusya ve Türkiye, bu provokasyona gelmeyecek kadar irade sahibidir" ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov ve Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin ile bir araya gelen Putin, "Türkiye'den trajik bir haber geldi. Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadyeviç Karlov alçakça öldürüldü" dedi.

Putin, Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi'nin öldürülmesinin Türkiye'yle iyi ilişkileri ve Suriye'deki çözümü bozma yönünde yapılan bir provokasyon olduğunu belirtti.

Büyükelçi Karlov'un öldürülmesine karşılık Rusya'nın teröre karşı mücadeleyi güçlendireceğini ifade eden Putin, "Rus Büyükelçiye yapılan saldırıya verilecek cevap, terörizme karşı savaşı güçlendirmektir" diye konuştu.GÜNÜN VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

'BUNUN TEK BİR YANITI OLABİLİR…'

Karlov'un ailesine başsağlığı dileyen Putin sözlerine şöyle devam etti:

"Bir cinayet gerçekleştirildi. Bu elbette Rus-Türk ilişkilerinin normalleşmesini bozmaya yönelik bir provokasyon. Ayrıca Rusya, Türkiye, İran ve Suriyeli taraflar arasındaki çatışmanın çözümüne ilgi duyan diğer ülkelerin aktif olarak savunduğu Suriye'deki barış sürecini bozmaya yönelik bir provokasyon. Bunun tek bir yanıtı olabilir, teröre karşı mücadeleyi güçlendirmek. Teröristler bunu kesinlikle hissedecekler."

"ERDOĞAN'LA ANLAŞTIK"

Putin, "Rusya'nın Soruşturma Komitesi bu cinayet hakkında soruşturma başlattı. Komiteye en kısa zamanda Ankara'ya uçma ve Türk partnerleriyle bu suçu araştıracak çalışma grubunun kurulması yönünde talimat verildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile az önce yaptığım telefon konuşmasında bu konuda anlaşmaya varıldı. Katilin elini kimin yönlendirdiğini öğrenmemiz gerek. Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinin güvenliğinin artırılması gerek. Aynı zamanda Türkiye tarafından Rusya'nın Türkiye'deki büyükelçilik ve konsolosluk binalarının güvenliğinin garanti edilmesi gerek" diye konuştu.

'PARLAK BİR DİPLOMATTI'

Karlov'un kültürlü ve iyi kalpli bir insan olduğunu söyleyen Putin, "O, parlak bir diplomattı, bulunduğu ülkede çok iyi bir imaja sahipti, Türk yönetimi ve diğer siyasi güçler ile iyi ilişkileri vardı, onların saygısını kazanmıştı" dedi. Karlov'u şahsen tanıdığını belirten Putin, "Türkiye'ye son ziyaretim boyunca bana eşlik etmişti" diye ekledi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False