Pijamasıyla vurdular

Haberin Devamı

İSRAİL’in 38 yıl sonra Gazze Şeridi’nde çekilmesinin tamamlanmasına günler kala Filistin bu kez üst düzey bir suikastle sarsıldı. Filistin’in eski güvenlik şefi Musa Arafat, dün sabah erken saatlerde silahlı bir grubun Gazze kentinde bulunan evine gerçekleştirdiği baskında öldü. Eylemi Halk Direniş Komiteleri isimli bir Filistin örgütü üstlendi.

İkinci intifada döneminde Filistin’de demir yumrukla kontrolü sağlamaya çalışan, hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla da pekçok düşman kazanan Musa Arafat’ın (65) evi dün sabaha karşı silahlı adamlarca sarıldı. Bir süre sonra  tanksavar füzesi ve silahlarla eve ateş açtılar. Korumalar yanıt verdi. Çatışma yaklaşık bir saat kadar sürdü. Sonra eve giren silahlı adamlar, henüz pijamalarıyla olan Musa Arafat’ı yaka paça dışarı sürükledikten sonra kurşun yağmuruna tuttular. Vücuda 23 mermi isabet eden Arafat, orada can verdi. Saldırganlar, Arafat’ın 30’lu yaşlardaki oğlu Nimhel’i de kaçırdılar.

Evin çok yakınında bulunan güvenlik güçlerinin nasıl olup da müdahale edemediği tartışma konusu oldu.

Haberin Devamı

Suikasti, Filistinli militan koalisyonu Halk Direniş Komiteleri (PRC) üstlendi. PRC, Abbas’ın da mensup olduğu El Fetih fraksiyonunu da kapsıyor. Örgüt, hakkındaki yolsuzluk iddiaları yüzünden Musa Arafat’a diş biliyordu. Önceki gün İsrailliler tarafından vurulan bir çocuğun cenazesinde konuşan Hamas yetkilisi Şeyh Ahmed Nimr, ‘halkımız teker teker hainlerden kurtuluyor’ dedi.

Abbas, suikasti kınarken, sorumluların bir an önce bulunmasını istedi. Geçen Kasım ayında Yaser Arafat’ın ölümünün ardından kendi otoritesini kurmaya çalışan Mahmud Abbas, sevilmeyen bir isim olan Musa Arafat’ı görevinden almış, kendisine danışman olarak kızağa çekmişti. İsrail, yol haritasında ilerleyebilmek için Filistinli fraksiyonların silahsızdırılmasını isterken, Abbas bu konuda pek başarılı olamamıştı. Son suikast eyleminin Abbas’ın ülkede kontrolü sağlama konusundaki yeterliliğiyle ilgili bir liderlik tartışmasını da  körüklemesi bekleniyor.

Zırhlı limuzinle dolaşıyordu

Musa Arafat, El Fetih örgütünün kurucularından ve El Fetih Devrimci Konseyi’nin üst düzey yetkililerinden biriydi. 1993 Oslo Barış Anlaşması’ndan sonra Filistin’e gelen Arafat’a, daha önce birçok kez suikast teşebbüsünde bulunulmuş, en son Temmuz 2003’te arabasına el bombası atılmıştı. Sıkı güvenlik önlemleri altında koruma ordusuyla dolaşan Arafat, zırhlı limuzin kullanıyordu.

Haberle ilgili daha fazlası: