GeriDünya Peşmerge iki petrol sahasını ele geçirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peşmerge iki petrol sahasını ele geçirdi

Peşmerge iki petrol sahasını ele geçirdi
refid:26787767 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Kürt peşmergeler Kuzey Irak'ta Bai Hassan ve Kerkük petrol sahalarını ele geçirdi.

Peşmerge iki petrol sahasını ele geçirdi

Irak Petrol Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, peşmergenin petrol sahalarındaki Arap işçileri kovduğu ve yerlerine Kürt işçileri bölgeye yerleştirdikleri belirtildi ve eylemler kınandı.

Kuzey Irak'ta Kürtlerin petrol sahalarını ele geçirmesi, Bağdat ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki iplerin daha da gerilmesine neden oldu.

Dün Nuri El Maliki hükümeti içerisindeki Kürt bakanlar tüm hükümet çalışmalarını boykot etme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Gerekçe Maliki'nin Çarşamba günkü açıklamalarıdı.

Maliki, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün militanları için 'güvenli liman' haline geldiğini söylemiş ve Kürt yönetimini "cihatçılara yardım etmekle" tıklayın suçlamıştı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin sözcüsü ise, Maliki için "Artık tamamen kendisini kaybetmiş durumda" demiş ve Başbakanı istifaya çağırmıştı.

"GÜVENLİK FİYASKOSU"
Maliki hükümeti içerisindeki en üst düzey Kürt olan Başbakan Yardımcısı Nuri Şawez ise, Başbakan'ın ülkede yaşananlar için bir günah keçisi aradığını ifade etti ve "Büyük güvenlik fiyaskosunun üzerini örtmeye çalışıyor" dedi.

Geçtiğimiz ay, IŞİD militanları Irak'ın kuzeyindeki şehirleri hızla ele geçirmiş ve Irak askerleri de bölgeyi terk etmişti.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU
Kürdisatan Bölgesel Yönetimi'nde ise bağımsızlık çalışmaları sürüyor.

Barzani geçtiğimiz hafta, "Artık kaderimizi belirlemenin zamanı geldi. Artık başkalarının bizim kaderimizi belirlemesine izin vermemeliyiz... Kendi kaderimizi tayin etmek üzere referandum hazırlıklarına başlayalım" demişti.

İlgili Haberler:
Maliki Kürtleri 'IŞİD'i desteklemekle suçluyor

Peşmerge iki petrol sahasını ele geçirdi

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle