GeriDünya Perinçek'in AİHM Büyük Daire'deki savunması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Perinçek'in AİHM Büyük Daire'deki savunması

Perinçek'in AİHM Büyük Daire'deki savunması
refid:28068029 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamaları nedeniyle ceza alması üzerine verilen ihlal kararıyla ilgili İsviçre'nin temyiz başvurusunu görüşmeye başladı. Perinçek ilk duruşmada savunmasını verdi.

Perinçek’in Twitter hesabından ise savunmayla ilgili şu ifadeler paylaşıldı:

Sayın Yargıçlar, Sizleri saygıyla selamlıyorum.
Avrupa insanının özgürlüğü için buradayız. AİHM 2. Dairesi’nin 17 Aralık 2013 günü açıklanan kararı, Avrupa’daki özgürlükleri güvence altına alıyor. Düşünceyi açıklama özgürlüğü, farklı, hatta aykırı görüşe özgürlüktür. Özgürlük, statükoya karşı çıkanlara gereklidir. Lordano Brunolar, yerleşik inançları tartışmaya açtıkları için yakıldılar.
Birinci Dünya Savaşında taraf olan devletlerin birbirlerine karşı o tarihlerden kalan yargıları var. Bunların olumsuz etkilerinden kurtulmalıyız. Avrupa insanının bilinci, 1915 olayları konusunda yasaklarla kuşatılmasın.
Ermeni Patrik Vekili Ateşyan ve Başpiskopos Anuşyan bu ay yaptıkları konuşmalarda, “dış mihrakların rolünü” vurguladılar. Biz de aynı görüşteyiz. 2. Daire, Ermeni Patriği dahil, herkesin özgürce konuşmasına güven sağlayan bir karar vermiştir.
Biz, 1915 olaylarının ”soykırım” tanımına uymadığını belirttik ve bu savımızı bilimsel savunmayla öne sürdük.
İsviçre Mahkemesine 90 kilo Rus ve Ermeni belgesi verdik. Rus raporlarına ve mahkeme kararlarına, Ermeni devlet adamlarının resmî rapor ve kitaplarına, Alman generallerinin tanıklığına dayandık. Osmanlı devleti, Ermeni yurttaşlarımıza karşı uygulamalarda, Ermeni toplumunu toptan yok etme amacıyla hareket etmemiştir.
Bununla birlikte Ermeni yurttaşlarımızın acılarını her zaman paylaştım. Ermenilere karşı husumet içeren tek sözcüğümü bulamazsınız. Ermenileri değil, “büyük devletleri” sorumlu tuttuk. Bu söylemimizle de Ermeni yurttaşlarımızı koruduk.
“Ermeni soykırımı” iddiaları tabulaştırıldı ve Avrupa’da Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildi. Türkler ve Müslümanlar, Avrupa’nın kara derilileridir. Bırakınız mazlumları savunanlar konuşabilsin. Ermeniler de bu mazlum kavramı içindedir.
AİHM, ifade özgürlüğünü güvence altına alan kararıyla nefret söylemini mahkum etmiş olacaktır. Avrupa’da barış ve kardeşlik için buradayız.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle