Pentagon’un Türkiye raporu ortaya çıktı: ABD’den S-400’e alternatif paket

Pentagon’un Türkiye raporu ortaya çıktı: ABD’den S-400’e alternatif paket

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 15 Kasım’da Kongre’ye sunduğu Türkiye raporunun detayları ortaya çıktı. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alma planları ve F-35 uçaklarının üretimi programına katılımının geleceğiyle ilgili hazırlanan 12 sayfalık raporun gizli olmayan 2 sayfalık özet bölümünde şu başlıklar şöyle:

Haberin Devamı

TÜRKİYE’NİN ABD İÇİN ÖNEMİ

Türkiye’nin NATO’nun güneydoğu kanadında ‘sıradışı bir jeostratejik konuma sahip olduğu’ ve ‘bu nedenle ABD ile Türkiye’nin önemli bölgesel menfaatleri’ paylaştığına dikkat çekiliyor. Raporda şöyle deniyor: “(Türkiye) revizyonist güçlerle rekabette, haydut devletleri caydırmada ve onlara karşı koymada, devam eden DEAŞ’la mücadele kampanyası ve diğer uluslararası terör gruplarına karşı çabalarda kritik bir oyuncudur.”

Türkiye’nin hava araçlarını ve balistik füzeleri kendisine karşı artan bir bölgesel güvenlik tehdidi olarak algıladığı için Rusya ile S-400 almak için anlaştığı belirtiliyor. Ancak raporda, bunun ABD-Türkiye ikili ilişkilerine ve Türkiye’nin NATO içindeki rolüne olumsuz etkisinin ‘kaçınılmaz olacağı’ belirtiliyor ve şu ifadeler yer alıyor: “Bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı, PATRIOT Hava ve Füze Savunma Sistemleri, CH-47 Chinook ağır nakliye helikopteri, UH-60 Black Hawk helikopteri ve F-16 avcı uçağı da Türk alım programlarından etkilenecekler arasındadır.”

ALTERNATİF SAVUNMA SİSTEMİ

Haberin Devamı

Raporda, Türkiye’yi Rus S-400 füze savunma sistemi alımından vazgeçirecek gerçek bir alternatifin sunulmasının önemli olduğu kaydediliyor. Buna göre ABD yönetimi, Türkiye’ye güçlü ve NATO’yla uyumlu bir savunma sistemi sağlamak için alternatif paket geliştirdi. Rapora göre yönetim, Türkiye’nin tüm savunma gereksinimlerini karşılayacak güçlü, kabiliyetli ve NATO ile çalışabilir bir hava ve füze sistemi sağlamak üzere bir paket hazırladı ve paketin bazı kısımlarının Kongre’ye tebliğ edilmesi gerekiyor. Kongre’nin Türkiye’ye ‘Dış Askeri Satış ve Direkt Ticari Satış’ konusunda destek vermesinin, Türkiye’ye S-400 alımından çekilmesini sağlayacak gerçek bir alternatif sunmak açısından önemli olduğu vurgulanıyor.

F-35 PROGRAMI ORTAKLIĞI

Raporda Türkiye’nin programa 2002’de dahil olduğu ve şimdiye kadar 1.25 milyar dolar yatırım yaptığı ifade ediliyor. Ankara’nın 100 adet F-35A uçağı almayı planladığı vurgulanırken, Türkiye’nin aynı zamanda Müşterek Taarruz Uçağı Programı’nın önemli bir endüstriyel katılımcısı olduğu belirtiliyor. Raporda, “Türkiye S-400 alımına devam ederse yönetim, Türkiye’nin sekizinci ortak olarak katılımının devam edip etmeyeceğini tekrar değerlendirecektir” deniliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: