GeriDünya Peçete üzerinde Libya’yı bölmüş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peçete üzerinde Libya’yı bölmüş

Peçete üzerinde Libya’yı bölmüş

ABD Başkanı Trump’ın danışmanlarından Sebastian Gorka’nın Avrupalı bir diplomatla görüşmesinde Libya’yı Osmanlı eyalet sistemi temelinde üçe bölme planından bahsettiği ve bunu bir peçeteye çizdiği ortaya çıktı. Avrupalı diplomat planı reddetmiş.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki dış politika danışmanlarından Sebastian Gorka’nın Libya’yı üçe bölme planını bir peçeteye çizdiği ortaya çıktı. İngiliz gazetesi Guardian’ın haberine göre Gorka, Trump’ın 20 Ocak’taki başkanlık yemininden haftalar önce Avrupalı üst düzey bir diplomat ile buluştu. Bu görüşmede eski devlet başkanı Muammer Kaddafi sonrası kaostan çıkamayan Libya’nın durumu ele alınırken, Gorka, Libya’yı Osmanlı Devleti’nin eyalet sistemi temelinde üçe bölmeyi teklif etti ve planını bir peçeteye çizerek gösterdi. Buna göre plan, Kuzey Afrika ülkesini, Trablusgarp, Sirenayka ve Fizan olarak üçe bölüyor. Adı açıklanmayan Avrupalı diplomat ise bu planın “Libya için en kötü çözüm” olduğunu söylemiş.

Libya TEMSİLCİSİ ADAYI

Guardian, Gorka’nın, ABD Başkanı Trump’ın Libya’ya atanacak özel temsilcisi adaylarından biri olduğunu da belirtti. Ancak Gorka’nın bu görev için iki güçlü rakibi var. Bunlardan biri ABD Kongresi’nin eski bir üyesi ve lobici olan Pete Hoekstra. En güçlü aday ise eski bir ABD istihbarat yetkilisi olan ve Libya’da 10 yıldan fazla görev yapmış olan Phillip Escaravage. Radikal İslam’a karşı sert politikaları savunan Gorka, Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon’a yakınlığıyla biliniyor.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False