GeriDünya Paris’te ateşkes yapıldı Kongo'da ateşe devam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paris’te ateşkes yapıldı Kongo'da ateşe devam

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Kongo'daki iç savaşa taraf olan üç devlet arasında ateşkes anlaşması yapılmasını sağladı, ancak Kongo'daki gerilla liderleri ‘‘Bizim bulunmadığımız masada yapılan ateşkesi tanımayız' diyerek ateşe devam sinyali verdiler.

Söz konusu anlaşma Fransız başkenti Paris'te yapılan iki günlük Afrika zirvesinde sağlandı. Kongo ile bu ülkedeki Laurent Kabila yönetimine karşı savaşan asileri destekleyen Uganda ve Ruanda, savaşa son vermeyi kabul ettiler. 49 devlet liderinin katıldığı zirvede sağlanan bu anlaşmaya Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda varıldı. Chirac, toplantının gergin, ancak düşmanlıktan uzak bir havada geçtiğini belirtti.

Burkina Faso ve Zimbabwe liderlerinin de hazır bulunduğu toplantıda Kongo lideri Laurent Kabila, ülkesinde demokratik reform süreci başlatarak diyalog ortamı oluşturmayı kabul etti.

Ateşkes anlaşmasının Afrika Birliği Örgütü'nün 17-18 Aralık'taki toplantısından önceki bir tarihte resmen imzalanacağı bildirildi.

Diplomasi alanında sağlanan bu başarıya karşın Kongo'daki yönetime karşı savaşan gerillalar, Kabila'yı devirmek için mücadeleye devam edeceklerini açıkladılar.

1997 yılında Zaire diktatörü Mobutu Sese Seko'yu devirerek iktidara gelen Kabila, yeniden Kongo Demokratik Cumhuriyeti adını alan ülkede demokrasi ve reform sözü vermişti. Ancak 18 aydır iktidarda olan Kabila rejimi son derece baskıcı politikalar uygulamakla suçlanıyor. Kabila'nın ordusundan ayrılan asiler bu yılın başlarında Tutsilerle birlikte rejime karşı savaşmaşa başlamışlardı. Uganda ve Ruanda da asilere destek veriyordu. Kongo'da toplam 30 bin Ruanda ve Uganda birliğinin bulunduğunu ileri sürülüyor.False