GeriDünya Papa: 20'nci Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papa: 20'nci Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı

Papa: 20'nci Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı
refid:28715443 ilişkili resim dosyası

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun, 1915 olaylarında ölenleri anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde, 20'nci Yüzyılın ilk soykırım kurbanlarının Ermeni toplumu olduğunu söyledi.

Papa Françesko, hem Paskalya Bayramı’ndan sonraki Kutsal Pazar günü hem de 1915 Olayları'nın 100'üncü yıldönümü olması nedeniyle Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası’nda yönettiği büyük ayinde “soykırım” kelimesini kullandı.

Papa: 20nci Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı ANKARA’DAN İLK HAMLE

Genel duaya Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin ve Kilikya Katolikosu I. Aram da katıldı.

Papa: 20nci Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı

Dün Vatikan’ın resmi internet sitesinde paylaşılan, ayin sırasında okunması için katılımcılara dağıtılacak olan dua kitapçığının örneğinde de “soykırım” kelimesi kullanılmıştı.

Papa: 20nci Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı DUA KİTAPÇIĞINDA ‘SOYKIRIM’ İFADESİ

DAHA ÖNCE DE ‘SOYKIRIM’ DEDİ
Papa Françesko, Buenos Aires Başpiskoposu olduğu dönemde yazdığı kitapta, Türklerin Ermenilere karşı "soykırım gerçekleştirdiğini" belirtmişti.

Papa, yine Buenos Aires’te 1915 kurbanlarının anıldığı bir törende, “soykırımın, Osmanlı Türklerinin Ermenilere ve insanlığa karşı işlediği en ağır suç olduğunu” söylemişti.

Papalık makamına seçilmesinin ardından 2013 yılında ise bazı Ermeni din adamları ve 1915 kurbanlarının yakınlarını Vatikan’da kabul eden Papa burada, 20’nci yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını dile getirmişti.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False