GeriDünya ‘Palmira’da 400 kişi katledildi’ iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Palmira’da 400 kişi katledildi’ iddiası

‘Palmira’da 400 kişi katledildi’ iddiası
refid:29094924 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Suriye devlet televizyonu antik kent Palmira'yı geçen hafta ele geçiren terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) şehirde çoğu kadın ve çocuk 400 kişiyi katlettiğini duyurdu.

Suriye ve Irak’ta son dönemde taaruza geçerek kritik bölgeleri ele geçiren IŞİD, yine bir katliama imza attı. Suriye devlet televizyonu, IŞİD üyelerinin geçtiğimiz hafta girdikleri ‘Çölün Gelini’ olarak bilinen ve adını palmiye ağaçlarından alan Palmira’da (Tedmur) çoğu kadın ve çocuk 400 kişiyi katlettiğini duyurdu. Humus vilayetine bağlı olan ve antik kalıntılara sahip olan Palmira, IŞİD’in eline geçmesiyle birlikte terör örgütü, Suriye topraklarının yarısına sahip olmuştu. Tedmur’un düşmesinin ardından IŞİD’in, rejim yanlısı kişilerin peşine düştüğü ve kendisine karşı çıkan aşiret üyelerini sokak ortasında başlarını keserek infaz ettiği iddiaları, çeşitli katliam fotoğraflarıyla birlikte paylaşılmıştı. Humus Valisi Talal Barazi, IŞİD’in kenti aldığından beri kitlesel katliamlar yaptığını söyledi. Palmira’yı IŞİD’in elinden geri almak için asker sevkiyatı yaptıklarını açıklayan Barazi, operasyon için herhangi bir tarih vermedi. Humus Valisi Barazi, IŞİD’in kentteki bazı sivilleri de bilinmeyen noktalara götürdüğünü ifade etti.

‘Palmira’da 400 kişi katledildi’ iddiası

Terör örgütüyle bağlantılı bir internet sitesinde dün yayınlanan bu fotoğrafta, IŞİD tarafından esir alınan Şam rejimi askerleri görülüyor.

HELİKOPTER DÜŞÜRÜLDÜ

Suriye’nin kuzeyindeki Halep vilayetinin doğusunda ise bir rejim helikopteri düştü. IŞİD destekçileri ve İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, helikopterin IŞİD tarafından vurulduğunu ileri sürdü. Suriye hükümeti ise Kveyris Havaalanı’ndan kalkan helikopterin teknik bir arıza nedeniyle düştüğünü iddia etti. Gözlemevi, helikopterdeki mürettebattan en az bir kişinin öldüğünü diğerlerinin akıbetinin ise bilinmediğini ifade ederken, IŞİD, kendi sosyal medya hesaplarından helikopterdeki 3 askerin de öldüğünü açıkladı ve isimlerini yayınladı.

SINIR KAPISININ IRAK TARAFI DA DÜŞTÜ

IŞİD, Suriye’nin yanı sıra Irak’ta da ilerledi. Geçtiğimiz hafta Suriye rejiminin Irak ile olan son sınır kapısı El Tenef’i ele geçiren IŞİD, bu defa da El Tenef’in karşısında bulunan Irak’ın El Velid Sınır Kapısı’nı kontrolüne aldı. El Velid Kapısı’ndaki Irak güçleri, Bağdat hükümetinden destek gelmemesi üzerine bölgeyi terk edince IŞİD, sınırın her iki tarafına da hâkim oldu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle