GeriDünya Pakistan'da Şii'lere saldırı: 45 ölü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pakistan'da Şii'lere saldırı: 45 ölü

Pakistan'da da Muharrem ayı matemleri kana bulandı. Tören sırasında kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu 45 kişi öldü. Öte yandan Afganistan'ın başkenti Kabil'de harp okulu öğrencileri ile Şiiler arasında çıkan çatışmada 1 Şii öldü, 16 kişi yaralandı.

Pakistan'ın güneybatısındaki Ketta kentinde, İmam Hüseyin ve arkadaşlarının katledilişinin yıldönümünde  anma töreni düzenleyen Şiilere kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 45'ye yükseldi.

Ketta polis müfettişi yardımcısı Kamar Zaman, saldırıda 45 kişinin öldüğünü, 156 kişinin yaralandığını söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen iki federal hükümet yetkilisi de ölü sayısını doğruladı. Ketta'da saldırıdan sonra r Sünni camisinin ateşe verilmesi ve Şiilerle kimliği belirsiz kişiler arasında çatışma çıkması üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Pakistan'da Pencab eyaletine bağlı Falia kentinde de Sünnilerle Şiiler arasında çıkan çatışmada, biri Sünni, diğeri Şii olmak üzere 2 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirilmişti.     

Nüfusun yaklaşık yüzde 95'inin Sünni olduğu Pakistan'da, Ketta kentinde geçen temmuz ayında bir Şii camisine düzenlenen saldırıda 50 kişi ölmüştü.  

AFGANİSTAN'DA ÇATIŞMA: 1 Şİİ ÖLDÜ

Afganistan'ın başkenti Kabil'de harp okulu öğrencileri ile Şiiler arasında çıkan çatışmada 1 Şii öldü, 16 kişi yaralandı.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, bir harp okulu öğrencisinin, İmam Hüseyin ve arkadaşlarının katledilişinin yıldönümünde anma törenidüzenleyen Şiilere bağırarak küfür etmesi üzerine çatışma çıktı.

Hüseyin adlı görgü tanığı, öğrencinin küfür etmesinin ardından Şiilerin öğrencilere taş atmaya başladığını belirtti. Görgü tanığı, ''Harp okulundan silahlı kişiler insanların üzerine ateş açtı. 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Diğer 15 kişi ise atılan taşlarla yaralandı'' dedi.

Atılan taşla hafif yaralanan Muhammed Zeki adlı kişi de benzer açıklamada bulundu.

Afgan polisi ise 1 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını doğruladı, ancak detaylı bilgi vermedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False