GeriDünya Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 30 isyancı öldürüldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 30 isyancı öldürüldü

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 30 isyancı öldürüldü
Abone Olgoogle-news

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) geçtiğimiz gün başkent Bangui’yi ele geçirme girişiminde bulunan 30 isyancının güvenlik güçleri tarafından etkisi hale getirildiği bildirildi. Öte yandan Rusya'nın OAC'ye destek vermek için girişimlerde bulunduğu bildirildi.

Başbakan Firmin Ngrebada, yaptığı açıklamada, dün sabah saatlerinde güvenlik güçleri ile isyancılar arasında çıkan çatışmalarda 30 isyancının öldürüldüğü ve 5 isyancının yakalandığını duyurdu.

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Birleşmiş Milletler (BM) İstikrar Misyonunun (MINUSCA) Sözcüsü Vladimir Monteiro ise çatışmalarda bir BM Barış Gücü askerinin hayatını kaybettiğini bir diğerinin ise yaralandığını belirtti.

Ayrıca Monteiro, Bangui’yi ele geçirmek için saldırı başlatan silahlı grupların arkasında eski Cumhurbaşkanı François Bozize olduğunu iddia etti.

OAC’nde dün sabah saatlerinde isyancıların oluşturduğu Değişim İçin Vatanseverler (CPC) koalisyonu, Bangui’yi ele geçirmek için saldırı başlatmıştı.

Başkent’in kuzey bölgelerinden şehre giriş yapmak isteyen isyancılar ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanmış ve ardından, isyancıların OAC Silahlı Kuvvetleri ve Birleşmiş Milletler (BM) Barış Güçleri tarafından püskürtüldüğü duyurulmuştu.

RUSYA DESTEK VERMEK İSTİYOR

Rusya, ülkede artan güvenlik sorunlarına karşı destek vermek amacıyla Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) yetkilileriyle hava sahasını kullanmak için görüşmeler yapıyor.

Ulusal basında çıkan haberlerde, güvenlik sorunları yaşanan ülkeye, isyancılara karşı hava desteği vermek hedefiyle Rus yetkililerinin, Rusya'nın askeri uçaklarına izin verilmesi yönünde OAC yetkilileriyle görüştüğü belirtildi.

OAC hükümeti ise konuya ilişkin henüz resmi açıklama yapmadı.

OAC'DE 18 ARALIKTA BAŞLAYAN ÇALIŞMALAR

OAC Anayasa Mahkemesinin, devrik lider François Bozize'nin cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurusunu, "insanlığa karşı suç ve soykırıma teşebbüs" ile "Bozize'nin BM yaptırım listesinde olması" nedeniyle kabul etmemesinin ardından 18 Aralık'ta hükümet ile silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar başlamıştı.

Hükümet ve BM, ülkede güvenlik güçleri ile isyancılar arasında 18 Aralık’ta başlayan çatışmaların sorumlusu olarak Bozize’yi göstererek, darbe hazırlığı yapmakla suçlamıştı.

Yaklaşık yüzde 80'i silahlı gruplarca kontrol edilen ülkede, CPC koalisyonu çatısı altında toplanan isyancı gruplar başkent Bangui’yi ele geçirmek için harekete geçmişti.

CPC koalisyonu, 3R (Geri Dönüş, Talep, Yeniden Güçlendirme) hareketi, Orta Afrika Cumhuriyeti Barış Birimi (UPC), Orta Afrika Cumhuriyeti Yurtsever Hareketi (MPC), Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Yeniden Doğuşu için Halk Cephesi (FPRC) ve Hristiyan Anti-Balaka isyancı gruplarının birkaç hafta önce birleşmesiyle oluşmuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle