GeriDünya Orhan Pamuk: On yıl önce beni öldürmek isteyenler vardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orhan Pamuk: On yıl önce beni öldürmek isteyenler vardı

Orhan Pamuk: On yıl önce beni öldürmek isteyenler vardı

Nobel Ödülü sahibi ünlü yazar Orhan Pamuk, "On yıl önce beni öldürmek isteyenler oldu" dedi.

Son romanı "Kafamda Bir Tuhaflık" adlı romanı üzerine Alman Süddeutsche Zeitung gazetesiyle söyleşi yapan Orhan Pamuk; romandaki karakterin aksine, kendisinin politik konularda eleştiri yaptığını hatırlatan muhabirin, "Size yönelik baskıların son yıllarda azaldığını söylediniz. Bunu neye bağlıyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

'BASKILARIN AZALMASINDAN MEMNUNUM'

"On yıl önce beni öldürmek isteyenler vardı, bana yönelik baskıların azalmasından memnunum. Ayrıca ben politik yorumcu değilim. Türkiye’de hapse atılan ya da işten atılan kişiler hergün politika üzerine yazı yazan kişiler. Sanırım beni kamuoyunda tanınıyor olmam koruyor. Bu sayede başkalarının söylemeye cesaret edemediği şeyleri söyleyebiliyorum."

'BUNDAN SONRA DAHA FEMİNİST ROMANLAR YAZACAĞIM'

Orhan Pamuk, 'Son romanınızın bugüne kadar yazdığınız en feminist roman olduğunu söylediniz' ifadesi üzerine, "Bundan sonra yazacağım kitaplarda daha feminist olmayı istiyorum" dedi.

Pamuk, 'Ancak temel karakteri feminist olan bir kitap yazmadınız' ifadesi üzerine, "Bu doğru. Bazen bunun üzerine fanteziler kuruyorum. Ama, isterseniz bugüne kadar yapmadıklarım üzerine değil de yaptıklarım hakkında konuşalım. Söz veriyorum, bir gün aklınızdaki kitabı yazacağım" yanıtını verdi.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False