GeriDünya Obama'dan Esad, Rusya ve İran'a suçlama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama'dan Esad, Rusya ve İran'a suçlama

Obama'dan Esad, Rusya ve İran'a suçlama

ABD Başkanı Barack Obama, Halep'teki saldırılardan Esad rejimi ile Rusya ve İran'ı sorumlu tutarak, "Suriye'deki vahşetin sorumluluğu Esad rejimi ile onun müttefikleri Rusya ve İran'dadır; Onların ellerinde Suriye'deki katliamların kanı var." dedi.

Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği yılın son basın toplantısında, ağırlıklı olarak Halep'teki son durum ve Rusya'nın ABD seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği iddialarına ilişkin konuştu.

Halep'te bilinçli bir şekilde sivillerin hedef alındığını belirten Başkan Obama, "Masum sivillerin kuşatıldığı ve açlığa terk edildiği kasıtlı bir stratejiyle karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

ABD'nin diplomatik ve siyasi yollarla Suriye iç savaşına çözüm bulmak için çalıştığını ve elindeki en iyi seçeneklere göre hareket ettiğini savunan Obama, Suriye ve Halep'teki katliamlardan dolayı başta Beşşar Esad rejimi ile Rusya ve İran'ı suçladı.

"Suriye'deki vahşetin sorumluluğu Esad rejimi ile onun müttefikleri Rusya ve İran'dadır; Onların ellerinde Suriye'deki katliamların kanı var." diyen Barack Obama, "Esad rejimi bu katliamlarla hiçbir meşruiyet elde edemez." değerlendirmesinde bulundu.

OBAMA SURİYE POLİTİKASINI SAVUNDU 

ABD'nin Suriye'ye asker göndermemesi politikasını savunan Başkan Obama, Irak ve Libya tecrübelerinin ardından Amerikan çıkarlarını önceleyen bir yaklaşımla ve "sorumlu" bir biçimde hareket etmek zorunda olduklarını dile getirdi.

Dünyanın Halep'teki katliamlar karşısında bir araya geldiğini anlatan Obama, bir an önce ateşkesin sağlanması ve insani yardımların yerlerine ulaştırılmasının elzem olduğuna dikkati çekti.

Dünyanın herhangi bir yerinde savaş sebebiyle hayatını kaybeden bir çocuk görse kendisini sorumlu hissettiğini ifade eden ve kendisine "Acaba daha iyisini yapabilir miydim" sorusunu sorduğunu belirten Barack Obama, "Suriye meselesi, karşılaştığım en zor sorunlardan biri." diye konuştu.

Obama yönetimi, hem ABD içinde hem de uluslararası kamuoyunda Suriye konusunda "pasif" bir tavır izlemek ve ülkeyi İran ile Rusya etkisine bırakmakla eleştiriliyor.

SİBER SALDIRIDAN RUSYA VE PUTİN'İ SORUMLU TUTTU 

Obama ayrıca, "Rusya'nın ABD seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği" iddialarına ilişkin sert sözler sarf ederek, "Rusya buna bir son vermeli." ifadelerini kullandı.

Eylül ayındaki G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "siber saldırı olaylarından dolayı duyduğu rahatsızlığı net bir şekilde dile getirdiğini" kaydeden Başkan Obama, "Rusya'da Putin'den habersiz pek bir şey olmaz. Bu (siber saldırı) olay da Rusya hükümetinin en üst seviyesinde gerçekleşti." şeklinde konuştu.

ABD kamuoyunda Obama yönetiminin Rusya'ya siber saldırı dolayısıyla ne tür bir karşılık vereceği sorusunu yanıtlayan Obama, "Zamanını ve şeklini kendimizin belirleyeceği şekilde gerekli karşılığı vereceğiz. Bazılarını duyacaksınız, bazılarını ise hiç duymayacaksınız." dedi.

Dünkü açıklamasında "Rusya'ya gerekli misillemeyi yapacağız." diyen Barack Obama, 20 Ocak'ta görevini ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'a devretmeden önce bu meseleye açıklık getirmek istediğini açıklamıştı.

Obama, dünkü yorumunda, "Yabancı bir hükümet, seçimlerimizin bütünlüğünü bozmaya yönelik bir girişimde bulunduğunda, bizim de harekete geçmemiz gerektiğinde şüphe yok ve bunu kendi seçtiğimiz bir zaman ve yerde yapacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False