Obama, Türkiye karşıtı Biden'ı seçti

Obama, Türkiye karşıtı Bidenı seçti

Merak edilen isim sonunda açıklandı. ABD'nin Demokrat başkan adayı Obama "başkan yardımcısı" olacak ismi açıkladı: Joe Biden. Obama'nın bu seçimi Türkiye için ne kadar hayırlı oldu? Biden, Türkiye'yi iyi tanıyor ama Kıbrıs ve Ermeni tezi konusunda çok farklı düşünüyor.

Haberin Devamı

ABD'de Demokratların başkan adayı Barack Obama'nın başkan yardımcısı adayı Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Joseph Biden. Karar resmen açıklanmadı ancak Demokrat Parti yetkilileri, Biden'in başkan yardımcısı adaylığını doğruladı.

Bu karar, Obama'nın başkanlık yarışı sırasında "diskalifiye" ettiği Hillary Clinton için hayal kırıklığı yarattı. Bir süre önce, Obama'nın, Hillary Clinton'ı, başkan yardımcısı olarak seçmesi bekleniyordu.

Resmi açıklamanın gün içinde yapılması bekleniyor. 65 yaşındaki Biden, dış politikadaki deneyimi sebebiyle, Obama'nın tercih ettiği bir isim. Deneyimli siyaseçi 35 yıldır Delaware eyaletinin senatörü.

Ermeni tasarısının mimarlarından biri

Biden, Irak konusunda federasyon fikrinin en ateşli savunucularından. Biden Ermeni iddiaları konusunda da Ermenilere yakın bir isim. Joseph Biden ayrıca geçen yıl hazırlanıp Kongre'nin gündemine gelen "Ermeni soykırımı tasarısı"nın mimarlarından ve en büyük destekçilerinden.

Biden, Türkiye'nin Kıbrıs'tan asker çekmesini istiyor

Haberin Devamı

Biden, Kıbrıs sorunu konusunda da Türkiyeye tepkili bir isim, Türkiye'nin Ada'dan asker çekmesini istiyor. Demokrat Parti'nin başkan yardımcısı adayları arasında sayılan Virginia Valisi Tim Kaine ve Indiana Senatörü Evan Bayh aday olmayacaklarını açıklamışlardı.

Joe Biden kimdir?

Delaware Senatörü Joe Biden, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanı ve uluslararası konularda deneyim sahibi, önemli bir isim.

Henüz 4 yıl öncesine kadar adı duyulmamış olan ve Cumhuriyetçi Partililerin "deneyimsiz" olmakla suçladığı Obama, 65 yaşındaki Biden'ın Washington deneyimini, kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçiminde olumlu bir unsur olarak kullanabilecek.

Biden, ilk kez 1973 yılında, 29 yaşındayken ABD senatosuna seçildi.

Koyu Katolik olarak tanınan Biden, Türkiye'yi yakından tanıması açısından olumlu bir isim.  Ancak Joe Biden'ın ismi, Irak savaşının ardından mezhep çatışmalarının çıktığı dönemde Irak'ın etnik ve dini temele dayalı olarak üçe bölünmesini ve her bir bölümün gevşek bir federasyonla Bağdat'ta merkezi yönetime bağlanmasını önermesiyle öne çıkmıştı. Bu öneri, kabul görmedi.

Haberle ilgili daha fazlası: