'O an öleceğiz sandım’

O an öleceğiz sandım’

Reuters haber ajansı, ABD-Meksika sınırında ABD tarafından atılan göz yaşartıcı bombalardan çocuklarıyla birlikte kaçarken görüntülenen kadına ulaştı.

Haberin Devamı

35 yaşındaki Maria Meza, beş çocuğuyla birlikte Honduras’tan Tijuana’ya geldiğini ve bir haftadır orada olduklarını söyledi. Pazar günü sığınma hakkı için sınıra gittiklerini anlatan Maria Meza, gözyaşartıcı bomba atacaklarını düşünmediğini söyleyerek “İlk işim çocukları kapmak oldu. Korkmuştum, gaz yüzünden çocuklarla birlikte öleceğiz sandım” diye konuştu.

Oğlu James’in bu sırada fenalaştığını ve bir gaz kapsülünün tam oğlunun yanına düştüğünü aktaran Meza, “Buraya gelmemin bir nedeni var, o da Honduras’taki şiddet” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Eğer onlar sınırı kapatırsa, Tanrı’ya yalvarıyorum burada Tijuana’da ya da başka bir ülkede bize kapıları açsınlar, bana ve çocuklarıma yaşama şansı versinler.”

TRUMP SAVUNDU

Orta Amerikalı mültecileri ABD’ye gelmemeleri konusunda uyaran ABD Başkanı Donald Trump ise göçmenlere karşı gözyaşartıcı gaz kullanılmasını savundu. Çok düşük dozda kullanılan bu gazların zararlı olmadığını savunan Trump, herhangi bir kanıt sunmadan, oradaki bazı kadınların sığınma hakkı alabilmek için başkalarının çocuklarını çalmış olan ‘kapkaççılar’ olduğunu öne sürdü.

Haberle ilgili daha fazlası: