Nuh Peygamber Türk'tü

Nuh Peygamber kesin Türk'tü. Bu, ciddi Fransız gazetesi Le Figaro'nun manşet haberinde ortaya attığı bir iddia. Karadeniz'de, Sinop açıklarında yüz metre derinlikte bulunan kent kalıntılarının din kitaplarındaki Tufan olayının Filistin'de değil, Karadeniz'de meydana geldiği iddialarını doğruladığını söyleyen Le Figaro ‘Hz. Musa’nın bir Mısırlı olduğu kesinlik kazanıyor. Hz. İbrahim'in Kaldeli bir Bedevi olduğu biliniyor. Hz. Nuh da kesinlikle Türk'tü' diye yazdı.

Anne-Marie Romero imzalı haber-yazı özetle şöyle (Le Figaro, 16-17 Eylül 2000):

TUFAN GERÇEKTEN YAŞANDI

Hz. Nuh Türk müydü? Tufan Karadeniz'de mi meydana geldi?

Tevrat'ın anlattığı Tufan yaşandı, bu kesin; (bu gerçeği Titanic'in kalıntılarını ortaya çıkaran Robert Ballard kanıtladı) ancak zannedildiği gibi Filistin'de değil, Karadeniz'de. Deniz faciaları konusunda uzman olan Ballard Sinop'un 22 km açığında, yüz metre derinde 13 metreye 4 metrelik bir bina kalıntısı, inşaat kalasları ve seramik parçaları buldu.

Bu bulgu üç sebeple çok önemli:

1 - Bölgede MÖ 5500 yıllarında büyük bir ‘su baskını’ olduğu tezi kanıtlanıyor.

2 - Dönemin yerleşim birimleri hakkında önemli bilgiler elde edilebilecek.

3 - Üçüncüsü ve en önemlisi ise, Tufan'ın Tevrat'ta yazıldığı gibi Filistin'de değil Karadeniz'de meydana geldiği tezini güçlendiriyor.

Din kitapları ‘Tufan, Tanrı’nın gühankar insanlara gazabıdır' der. Asur'un Gılgamış Destanı'na göre ise tanrılar arasında kavga çıkınca Tufan meydana geldi. Her iki efsaneye göre de Tufan MÖ 3500 ila 3300 yıllarında meydana geldi.

YAĞMUR DEĞİL SEL FELAKETİ

Coğrafyacılar, iklimbilimciler ve arkeologlar bir konuda fikir birliği etmiş durumda: Tufan denilen hadise yaşandı ama MÖ 3500 yıllarında değil daha önce; ‘yıllarca süren sağanak yağmur’ şeklinde değil, ‘Marmara Denizi’nin tuzlu sularının kuzeydeki tatlısu gölünü doldurması' şeklinde.

Tarihöncesi çağlarda bugünkü Karadeniz'in yerinde büyük bir tatlısu gölü bulunuyordu. İstanbul Boğazı da bu gölle Marmara denizinin arasında tabii bir baraj oluşturuyordu. MÖ 5500 yıllarında global ısınma sonucu denizler yükselirken, büyük yer sarsıntıları sonucu Boğaz barajı yıkıldı. Ve Marmara'nın suları, seviyesi 100 metre daha düşük olan gölü bastı. Bu arada gölün kıyısında yaşayan bütün canlılar ve bitkiler sular altında kaldı.

SİNOPLU NUH PEYGAMBER

Robert Ballard'ın Sinop açıklarında bir köy ortaya çıkarmasından önce, bu bölgede insanların yaşamadığı zannediliyordu. Bu bulgu, MÖ 6. binde, Karadeniz bölgesinde yerleşik düzene geçmiş, tarım ve hayvancılık yapan insanların yaşadığını ispat etti. Ve böz konusu köy, Karadeniz'in 100 metre altında. Yani eski gölün kıyısında.

Demek ki Nuh, Türkiye'nin kuzeyinde yaşayan, bilinmeyen bir halka mensuptu. Su baskını üzerine bu halk dört bir yana dağıldı. Kimi kuzeye, kimi güneye. Mezopotamya bölgesine göçenler de, yaşadıkları felaketi nesiller boyunca bir efsane gibi anlattılar.

Günümüz tarihçileri Hz. Musa'nın bir Mısırlı olduğunu kabul ediyor artık. Hz. İbrahim ise Kaldeli bir Bedevi idi. Hz. Nuh da kesinlikle Türk'tü.'

Le Figaro'nun haberi böyle bitiyor. Türkler'in Anadolu'ya MS 1070 yılında girdiği bilinir. Ancak ‘Türkler’in büyük göçü' çok daha eski tarihlere rastlar. MÖ 5500 yıllarında Sinop'ta belki Türk yoktu. Ama, Hz. Nuh'un torununun hala aramızda yaşadığı kesin.

Global ısınma ve deprem Tufan felaketini yarattı

KARADENİZ eskiden büyük bir tatlısu gölüydü. Zamanımızdan 7500 yıl önce global ısınma sonucu denizler yükseldi, depremler oldu ve İstanbul Boğazı'nın oluşturduğu tabii baraj yıkıldı. Marmara denizinin suları, deniz seviyesinin 100 metre altındaki tatlısu gölüne hücum etti. Kentler ve bütün canlılar sular altında kaldı. İşte din kitaplarında Tufan olarak geçen olay, yağmur felaketi değil, bu sel baskınıydı. Ve, Le Figaro’da yer alan yeni bir iddiaya göre, Nuh Peygamber Karadeniz kıyısında yaşayan bir Türk’tü.

Haberle ilgili daha fazlası: